Wielka „panama” mleczna w Toruniu

Spółka niemiecka w ciągu kilku lat odżywiała Toruń fałszowanem mlekiem.
Stwierdzono, że mleko, sprzedawane w Mleczarni Centralnej w Toruniu, nie posiada odpowiedniej zawartości tłuszczu. Fałszowania dokonywano w ten sposób, że do mleka pełnego dolewano mleka odtłuszczonego, sprzedając tę mieszaninę jako pełnowartościowe mleko.

Fałszowania tego dokonywano kilka lat z górą, przyczem zyski z tego procederu szły w setki złotych dziennie. Dochodzenia w tej sprawie stwierdziły, że fałszowania dokonywano za pełną zgodą, a nawet żądaniem zarządu Mleczarni Centralnej. Dyrektor Waldemar Tlustek, przyznając się do winy zaznaczył, że przestępstwa dokonywał na żądanie prezesa zarządu Mleczarni Centralnej Felhauera z Górska, który mu dał do zrozumienia, że jeżeli nie postąpi w myśl zleceń jego, straci stanowisko. Tlustek, w obawie o posadę stał się powolnem narzędziem Felhauera. Wypada tu jeszcze zaznaczyć, że Felhauer – hakatysta – zakazywał swym robotnikom rozmawiać po polsku przy pracy a raz nawet się wyraził, że mleczarnia ta musi być „eine echte deutsche Kulturstätte”.

Mleczarnia Centralna już raz była zamieszana w tego rodzaju sprawę. Mianowicie w styczniu 1926-go roku doniesiono ze szpitala DOK VIII, że mleko dostarczane przez Mleczarnię Centralną jest niezwykle chude. Z procesu, który potem wynikł, Tlustek wyszedł cało, bowiem dwaj robotnicy zeznali pod przysięgą, że nie dokonywano fałszowania mleka. Robotnicy za fałszywo złożone zeznania otrzymali po dwa złote na wódkę.

W aferę tę wmieszany jest również niejaki Zieleziński, urzędnik magistratu toruńskiego, który z ramienia magistratu miał dokonywać prób mleka, i który za fałszywe badanie na korzyść Niemców otrzymywał od nich mleko, do którego dolewano śmietanki.

W związku z tą aferą aresztowani zostali: Otto Fellhauer, Otto Heise, Joachim Krieger ze Starego Torunia, Wilhelm Wegner z Kamionka. Sprawę przekazano prokuratorji.

Słowo Pomorskie, listopad 1927.

Komentarze do “Wielka „panama” mleczna w Toruniu

  1. Jak zakończyła się afera ? Wstyt,że oszukiwano ludzi kupujacych mleko.

  2. Dziś tacy pomysłowi mleczarze byliby nagrodzeni za propagowanie zdrowego trybu życia. Wszak nadmiar tłuszczu szkodzi zdrowiu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *