Burzenie zbiorników gazowych

Stosownie do niedawnej uchwały magistratu, zatwierdzonej przez Radę Miejską, rozpoczęto już prace przy burzeniu zbiorników gazowych obok kościoła P. Marji. Rychło więc znikną te szpetne budowle, przysłaniające widok na piękną świątynie.
Słowo Pomorskie, listopad 1926 r.

001_p_lot_1912.jpg

*

Drugi zbiornik już zburzony.
Już dwa z trzech zbiorników gazu obok kościoła P. Marji legły w gruzach. Od pierwszego już nawet gruzów nie pozostało, rozbiórka zaś drugiego doprowadzona została niemal do fundamentów. Piętrowa budowla, znajdująca się między obu rozebranemi zbiornikami również prawdopodobnie będzie usunięta, mieszkańcy zaś jej otrzymają pomieszczenie w nowo wzniesionych barakach „Pod Dębowa Górą”. Trzeci zbiornik, który służy jako rezerwowy i jest napełniony gazem, pozostanie do czasu wzniesienia nowego na innem miejscu.
Na plac, pozostały po rozebranych zbiornikach reflektuje parafja P. Marji z zamiarem wzniesienia tam plebanji. Zanim kwestja ta zostanie rozstrzygnięta, plac całkowicie będzie oczyszczony z resztek murów i gruzów.
Słowo Pomorskie, kwiecień 1927 r.

008_p_lot_193.jpg

*

A obecnie się buduje…
img_103928_b_1.jpg

Komentarze do “Burzenie zbiorników gazowych

 1. Dobrze się stało ,że ocalał „Domek Gazownika” i trzeci zbiornik.
  Pamietam jak „Pan Gazownik” jeździł rowerem z długą drewniana tyczką zaopatrzoną w haczyk i zapalał gazowe lampy a nawet czasami wymieniał częsci zwane „pończoszkami” aby oświetlene było sprawne.
  Zdjęcia bardzo ciekawe ,bo można zobaczyć czego już nie ma a co jest mimo,ze 82 lata mineły.

 2. A czy ktoś mógłby podjąć wątek gazowni stojącej kiedyś przy Placu Rapackiego? Bardzo interesuje mnie historia tego budynku i ewentualne fotografie. Pozdrawiam wszystkich miłośników Naszego Pięknego Miasta:)

 3. Budynki gazowni, zlokalizowane w okolicach ulic Kopernika i Pod Krzywą Wieżą, stanowiły część infrastruktury powiązanej bezpośrednio z trzema zbiornikami przy ulicy Franciszkańskiej i jednym, zbudowanym na ulicy Flisaczej (zachował się budynek laboratorium – dziś restauracja „Flisacza”) Ich budowę rozpoczęto około roku 1859. Na początku postawiono kotłownię z wytwornicami gazu i skład węgla. W 1904 wybudowano budynek administracyjny, zaprojektowany przez G. Colleya – architekta miejskiego. Gazownia pełniła swoją rolę do lat czterdziestych XX wieku, kiedy to uruchomiono nowoczesną gazownię przy Szosie Lubickiej. W tym samym czasie rozebrano budynki nieużywanej już, wytwórni gazu.

  Zdjęcia budynków są tutaj:

  http://fotoforum.gazeta.pl/3,0,64393,1,0,737.html
  http://fotoforum.gazeta.pl/3,0,1286850,2,1.html
  http://fotoforum.gazeta.pl/3,0,1286857,2,1.html

 4. Wielkie dzięki za podjęcie tematu gazowni na Kopernika i za link do zdjęć. Mam nadzieje,że pojawią się jeszcze jakieś zdjęcia bądź info w tym temacie. Pozdrawiam!

 5. Urodzony w Toruniu inż. arch. Jarosław Rygielski kończąc uczelnię w Hamburgu wybrał sobie temat pracy dyplomowej związany z zagospodarowaniem terenu w okolicy kościoła p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu. Praca została bardzo wysoko oceniona. Po obronie pracy namówiony przez swojego promotora PROF. LAMBERTA ROSENBUSCHA przyjechał (razem z profesorem) do Torunia aby zaprezentować tą pracę.
  Prezentacja projektu odbyła się w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu 6 czerwca 2003 r. Proponuję zajrzeć na stronę http://klasztor-torun.de/Seiten/Inhalt.htm aby zapoznać się z jego wizją i porównać co w tym miejscu zbudowano (ostatnie zdjęcie). Prezentacja była bardzo ciekawa, ale także ciekawe były przygotowania do prezentacji (zob. na tej stronie”TORUNSKI STRZAL KOSCIELNY”).