Gdzie był ten zakład

i czym zasłużył się dla miasta jego właściciel?

199_1776_17a

Komentarze do “Gdzie był ten zakład

 1. Zakład był przy ulicy Jęczmienna 6. Należał do grona założycieli Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, którego prezesem był w latach 1900-1920 r. Udzielał się też w Towarzystwie Przemysłowym w Toruniu, w Tow.Wzajemnej Pomocy Robotników i Rzemieślników (był wiceprezesem) oraz w Tow. Śpiewu „Lutnia” którego prezesem był w latach 1905-06. Walczył o polską reprezentację w Radzie Miejskiej Torunia. Więcej informacji http://kujawsko-pomorskie.regiopedia.pl/wiki/jakub-sulecki

 2. Jakub Sulecki miał zakład malarski przy ulicy Sukienniczej. Był aktywnym działaczem społecznym w Toruniu w latach zaboru pruskiego oraz w okresie międzywojennym.

 3. Jak głosi ówczesna reklama zakład mieści się- „Mokre przy Toruniu, ul.Sedana”
  Jakub Sulecki to między innymi:
  – założycieli i prezes (1900-1920) Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”
  – wiceprezes Towarzystwa Wzajemnej Pomocy Robotników i Rzemieślników
  – działacz Towarzystwa Przemysłowego w Toruniu
  – prezes (1906-1906) Towarzystwa Śpiewu „Lutnia”… .

 4. Zakład mieścił się przy ul. Jęczmiennej 6. Jakub Sulecki dał się poznać jako zdolny i energiczny organizator i mówca. Należał do grona założycieli Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, którego prezesem był w latach 1900-1920 r. Udzielał się też w Towarzystwie Przemysłowym w Toruniu, w Tow.Wzajemnej Pomocy Robotników i Rzemieślników (był wiceprezesem) oraz w Tow. Śpiewu „Lutnia” którego prezesem był w latach 1905-06.Zginął w obozie koncentracyjnym w Sztutthofie dn.19.05.41r. powieszony na placu apelowym obozu.

 5. Zakłady malarskie Jakuba Suleckiego, wybitnego Torunianina, m. in. współzałożyciela „Sokoła”, znajdowały się przy Sukienniczej 16 i Jęczmiennej 6.

 6. Zakład był na licy Sukiennicza 28. Jakub Sulecki był aktywnym działaczem społecznym.

 7. Założyciel Towarzystwa Gimnastycznego, udzielał się również w innych stowarzyszeniach, m. in. Towarzystwie Śpiewu „Lutnia”

 8. Pracownia malarska znajdowała się bodajże przy ulicy Jęczmiennej. Jakub Sulecki był mistrzem malarskim a także zasłużonym społecznikiem i aktywistą, za swoją działalność otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *