Nieudany występ „blaszkarzy”

Dostało się im po półtora roku więzienia
– Czy plaga „blaszkarstwa” zniknie?

 

Istną plagą Torunia są sprytni wydrwigrosze, uprawiający gry szczęścia w tzw. „trzy blaszki”. Szczególnie w niedziele i święta w ustronnych miejscach spacerowych na przedmieściach spotkać można co kilka kroków grupki gapiów, przyglądających się ciekawie tej grze i pozwalających się wciągać do gry, bo jak wiadomo, naiwnych nigdy nie brak.
Gra w „trzy blaszki” na gruncie Torunia, zyskała już pewien rozgłos. Toteż nic dziwnego, że do grodu Kopernikowego wybrali się pewnej niedzieli dwaj zawodowi blaszkarze z Poznania a to 20-Ietni Kazimierz Adamski i 19-letni Marjan Lewalski. Urządzili oni swe „gościnne popisy” w lasku przy ul. Mickiewicza. Do grona gapiów przyłączyła się i służąca Katarzyna Dudziakówna, która zachęcona przez aranżerów gry, podniosła kilka razy blaszkę „na próbę”, gdyż nie miała przy sobie pieniędzy na stawkę i — naturalnie wygrywała. Uwierzywszy spryciarzom, że „ma szczęście”, poszła do domu po pieniądze i przyniosła banknot 20-złotowy, który jeden z graczy jej żywo odebrał. Gra szła teraz „na serjo”. Po zmieszaniu blaszek D. jedną przewróciła i wygrała, co widząc jeden z graczy, błyskawicznie pociągnął za nakrycie stolika tak, że blaszka wygrywająca spadła na ziemię, oświadczając, że gra jest „nieważna”. Wobec tego D. ciągnęła jeszcze raz, lecz tym razem szczęście ją ominęło i przegrała, a krupierzy zatrzymując 20 zł w kieszeni, szybko się ulotnili. Poszkodowana zwróciła się do policji, która blaszkarzy wkrótce ujęła i osadziła w areszcie.
W piątek, dnia 25 bm. odbyła się w tej sprawie rozprawa sądowa. Sędzia p. Matukiewicz podyktował niefortunnym blaszkarzom po półtora roku więzienia bez zawieszenia.
Słowo Pomorskie, maj 1934 r.

Komentarze do “Nieudany występ „blaszkarzy”

  1. Powinni ich wszystkich razem do jednej celi wsadzić. Ich za oszustwo, ją za głupotę i naiwność.

  2. Jak to, sędzia ma nazwisko – dziś do prasy by nazwiska nie podali. Wyrok jak za zbrodnię albo gwałt.

  3. Na pewno do końca świata będą i cwaniacy i naiwni. Najlepiej nie „zapisujmy się” do żadnej z tych grup.

  4. półtora roku bez zawieszenia! chyba sami blaszkarze się tego nie spodziewali:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *