Nowa rzeźba w kościele NMP

W kościele N. P. Marji ustawiono w tych dniach przy wejściu figurę św. Antoniego. Jest to dzieło rzeźbiarza toruńskiego p. Zelka, którego prace zdobią już niejedną świątynię na Pomorzu i znane są w Polsce. Figura przeszło metrowej wysokości jest rzeźbą w drzewie, ustawioną na nieco wyższym postumencie a zwraca uwagę dobremi proporcjami i powagą w kompozycyjnem ujęciu całości. Uduchowiony wyraz twarzy Świętego i linje szat świadczą o rozwoju talentu mistrza Zelka, którego pracownia artystyczna przy ul. Sukienniczej zasługuje na gorące poparcie.

Jak widzimy ks. proboszcz Kozłowski nie ustaje w zabiegach około przyozdobienia kościoła, a jak się dowiadujemy, w najbliższej przyszłości planuje rozszerzenie chóru nad głównem wejściem, aby umożliwić tu pomieszczenie większej rzeszy śpiewaków w czasie nabożeństw i przenieść klawjaturę organu (regestry) nawprost ołtarza głównego.

Chór nad wejściem głównem dostanie nową balustradę półkolem wybiegającą w kierunku nawy głównej, utrzymaną w stylu gotyckim i wspartą na dwu słupach. Przy tej sposobności zostania skasowane otoczenie drewniane głównego wejścia, brzydkie i zasłaniające widok na kościół.
SÅ‚owo Pomorskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *