Pałac Zdrowia będzie ozdobą miasta

(…) Wystarczy przejść się przez niektóre ulice miasta, aby zobaczyć będące w budowie — nawet wcale okazałe gmachy.

Zajrzyjmy na chwilę do budującego się pięknego gmachu miejskiej Kasy Chorych, przy ul. Trzeciego Maju, nazwanego dla swej okazałości „Pałacem Zdrowia”.

Dwupiętrowy, potężnych rozmiarów gmach. Zewnętrznie i wewnętrznie jest on w fazie końcowych robót, rzecz oczywista, bez wewnętrznego urządzenia.

Główne wejście prowadzi do może niezbyt obszernego hallu, gdzie mieścić się będzie rodzaj poczekalni.

Jak się już dziś zorjentować można, rozmieszczenie poszczególnych oddziałów było bardzo praktycznie obmyślono i do potrzeb przystosowane. Szczególnie obszerne i pełne światła są sale i korytarze. Pod tym względem nie szczędzono miejsca, a kierowano się jedynie higieną.

W suterenach tego gmachu znajdą pomieszczenie tak miastu naszemu niezbędne, publiczne łazienki i natryski, z których za niezbyt (jak zapewniają) wysoką opłatą, korzystać będą mogli wszyscy obywatele miasta. Ponadto w suterynach znajdą pomieszczenie ubikacje gospodarcze.

Na parterze, poza gabinetem lekarza dyżurnego znajdą się: Zakład wodoleczniczy dla chorych członków Kasy, Zakład Zanderowski i fizyko-terapeutyczny oraz kuchnia mleczna dla dzieci.

Na I piętrze zostaną pomieszczone biura administracji, gabinet naczelnego lekarza Kasy Chorych Poradnia dla matki i dziecka, Poradnia dla grużlicznych (z osobnem wejściem) i dla tychże kuchnia mleczna. Dalej gabinet dentystyczny, laboratoria i Zakład rentgenowski.

Na II piętrze znajdą się: Ambulatorja lekarskie, oddziały: inhalacyjny, chorób skórnych i wenerologiczny, chirurgiczny, wreszcie prywatne mieszkanie dyrektora Kasy Chorych.

Wedle zapewnień miarodajnych osób, „Pałac Zdrowia” otrzyma również najnowsze techniczne urządzenia wewnętrzne w każdej dziedzinie leczniczej.

Piękny ten gmach, który stanie się niewątpliwie, jeszcze jedną więcej ozdobą naszego miasta projektował architekt inż. Ulatowski, zaś jego budowę prowadzi budowniczy Fr. Schneider, zatrudniając przy niej wyłącznie siły fachowe i robotnicze — miejscowe.

Pałac Zdrowia wykończony i oddany zostanie do użytku publicznego, przypuszczalnie w kwietniu 1930 r.

Dzień Pomorski, listopad 1929 r.

070915_-008_.jpg

Komentarze do “Pałac Zdrowia będzie ozdobą miasta

  1. Ciekawe dlaczego tę ulicę nazwano” Uniwersytecka” czyżby na cześć UMK?
    Dobrze ze ul Konstytucji III Maja jest znowu w Toruniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *