Plac zegarowy

Nasz Rynek Staromiejski możnaby teraz nazwać „Placem Zegarowym” albo „Placem Zegarów”, bowiem do 5-ciu dotychczasowych zegarów:
dwoch prywatnych obok Dworu Artusa,

01_teresa.jpg

.

jeden na wieży ratusza,

02_ratusz_2.jpg

.

jeden na frontonie ratusza

018_ratusz_1917.jpg

.

i jeden na gmachu poczty,

04_poczta_1.jpg

.

przybył jeszcze jeden, czyli obecnie razem jest 6 zegarów. Nowy zegar zainstalował przy swoim składzie zegarmistrzowskim p. Kazimierz Bibik na narożniku ul. Szerokiej i Rynku Staromiejskiego. Zegar ten właściwie znajduje się od strony ul. Szerokiej, lecz jest widoczny oczywiście i Rynku.

05_Skan_0014_kopia.jpg

Obecnie więc Rynek Staromiejski jest aż przeładowany zegarami, podczas gdy ul. Szeroka, najważniejsza ulica miasta jest zupełnie pozbawiona zegarów, jeżeli nie liczyć tego nowego zegara, który zresztą jest widoczny tylko na nieznacznej jej części.
Wiadomem jest dobrze, jaką rolę dziś w życiu odgrywa zegar; pośpieszne tempo życia wymaga stałego orientowania się co do czasu. W wielu miastach Francji, a w szczególności w Paryżu, niemal na każdym narożniku widnieją, zegary, umieszczone na słupach latarniowych.
U nas byłoby bardzo pożądanem gdyby zegar taki umieszczono np. na narożniku ul. Szerokiej i Mostowej. Byłby on widoczny na całej długości ul. Szerokiej. Oprócz Szerokiej, pozbawiona jest zegara także ul. Królowej Jadwigi. Po zwinięciu przedsiębiorstwa p. Majchrowicza nikt dotąd nowego zegara nie założył. P. Czesław Lipczyński po przeprowadzeniu się z Rynku Nowomiejskiego na ul. Kr. Jadwigi, swój zegar uliczny zdjął ale nowego dotychczas jeszcze nie założył. Może niebawem to uczyni.
Słowo Pomorskie marzec 1934

Komentarz do “Plac zegarowy

  1. Szkoda ,że ocalał tyko jeden. Mimo,że kazdy (prawie) posiada swój czasomierz ale może warto by choc kilka przywrócić (rewitalizować)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *