Rozszerzenie wodociągów toruńskich

Próbne pompowanie wody.
Toruń. 16. 09.
Doświadczenie ostatnich kilku lat wykazało, że dotychczasowe źródła wody, z których czerpią wodę wodociągi miejskie, są niewystarczające, zwłaszcza wobec stale postępującego rozrostu miasta. Smutnego doświadczenia pod tym względem dostarczyło choćby suche i upalne lato r. 1930, kiedy trzeba było zaprowadzać oszczędności w wydatkowaniu wody, ażeby uchronić miasto przed klęską zupełnego braku wody. Toteż obok projektu rozszerzenia i ulepszenia samej sieci wodociągowej powstał projekt rozszerzenia ujęcia wody dla wodociągów. Okolice Torunia obfitują w źródła wody podziemnej, co w dużej mierze ułatwia zadanie. Poczynione już zostały próby w tym kierunku.
Dnia 13 bm. o godz. 18:30 rozpoczęto próbne pompowanie wody ze studni na forcie Chodkiewicza (w sąsiedztwie majątku Wrzosy). Badanie to potrwa od 2 tygodni do 3 miesięcy. Ma ono określić ilość wody możliwą do osiągnięcia z tamtego terenu, a więc da materjał do decyzji przed znacznym wydatkiem na rozszerzenie ujęcia.
Pompę odśrodkową o maksymalnej wydajności 54 m. sześć, na godz. wprawia w ruch motor elektryczny. Depresję mierzy się w 19 specjalnie wywierconych otworach próbnych głębokości ok. 11 m. Ilość pompowanej wody określana jest dokładnie za pomocą samopiszącego aparatu przy przelewie Poncelet`a.
Słowo Pomorskie, wrzesień 1931 r.

Komentarze do “Rozszerzenie wodociągów toruńskich

  1. Uruchomienie ujęcia przy forcie Chodkiewicza miało swą przyczynę w tym, że eksploatowane ujęcie Barbarka okazało się „soczewką” to znaczy zamkniętym zbiornikiem wodnym z bardzo ograniczonym dopływem wody. Próbne pompowania z ujęcia Barbarka przez trzy miesiące nie spowodowało znaczącego spadku poziomu wody. Pełna eksploatacja dopiero spowodowała znaczne ograniczenie poboru i konieczność wydłużenia okresu napływu wód. Konieczne więc było szukanie innych miejsc czerpania wody no i rozwój miasta też się przyczyniał do tego.

  2. Chyba nareszcie uzyskałem odpowiedź na pytanie które dręczyło mnie od lat, to jest ilosć studni bedących w lesie przy wrzosach ciagnacych sie w lini prostej od Szosy chełmińskiej do foru VII- go 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *