1 kwietnia 2010
SENSACYJNE ODKRYCIE
Odkopano w Toruniu korytarz podziemny, łączący zamek krzyżacki z ul. św. Jerzego.
Na ul. św. Jerzego dokonywano robót kanalizacyjnych. Przy kopaniu rowu natrafiono na wejście do jakiejś piwnicy. Zaczęto kopać głębiej i odkopano ciężkie drzwi żelazne, które z trudem udało się otworzyć. Po otworzeniu drzwi ujrzano przy świetle latarek elektrycznych obszerne podziemie, od którego prowadził korytarz w kierunku południowym.
Zawiadomiono niezwłocznie władze wojewódzkie i miejskie. Specjalna komisja z konserwatorem wojew. na czele, z zachowaniem wszelkich ostrożności udała się w głąb korytarza i okazało się, że prowadzi on pod ulicami miasta, aż do zamku pokrzyźackiego nad Wisłą przy ul. Podmurnej.
Korytarz jest wąski lecz dość wysoki, tak iż człowiek średniego wzrostu może swobodnie w nim się poruszać. Korytarz pobudowany został za czasów dawnych i służył załodze obronnej w czasie oblężenia miasta przez nieprzyjaciół do robienia wypadów i wycieczek. Wylot jego znajdował się za wałami miasta za dawną bramę Chełmińską.
Obecnie wejście do tunelu znajduje się na ul. św. Jerzego, w pobliżu cmentarza. Za zgodą władz wojewódzkich publiczność od dziś dopuszczana jest do zwiedzania korytarza, którym można wszedłszy doń na ulicy św. Jerzego, wyjść pod zamkiem krzyżackim. Zwiedzających prowadzić będzie specjalny przewodnik. Dobrze jest zabrać ze sobą latarkę elektryczną.
Słowo Pomorskie, 1931_04_01
Gdyby to jeszcze chciało być prawdą to byłaby sensacja.
No to spory kawałek do przejścia mieli 😉
Sam w tym tunelu nie byłem (z braku kaloszy) ale znam kogoś, co i pod Wisłą z Katedry na Dybosia przechodził 🙂
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/0/yg/ve/u3pf/zH9e1oGBaqH3JGhw2X.jpg
Ten tekst był w gazecie 2 kwietnia – a w dniach następnych nie było sprostowania.
Dość dziwne jak na Prima Aprilis…
Słowo Pomorskie datowało swe wydanie datą o jeden dzień późniejszą. Gazeta wychodząca w sobotę, miała datę niedzielną itd.
Wiadomość o odkryciu tunelu była odwołana w następnym numerze, w dziale „Wiadomości potoczne” – Nasz Prima Aprilis, strona 7, Słowo Pomorskie 1931.04.03, nr 77
No proszę. Wiadomo skąd ten pomysł na numerację „dzień naprzód”?