Sztuka odradza się w Toruniu


rzezba.jpg


*

W Toruniu mamy już od dłuższego czasu wystawy sztuk pięknych. Odważyli się także osiąść u nas dwaj artyści rzeźbiarze: pp. Durek i Zelek. Ufając, że nie brak u nas zmysłu piękna, choć system pruski bezlitośnie duchowe życie u nas zabijał i wprowadził społeczeństwo na tem polu w odrętwienie, zdecydowali się otworzyć przy ul. Sukienniczej zakład artystyczny pod godłem „Rzeźba”.

Wykuwają oni wyłom w tej naszej sztucznie wytworzonej obojętności Obydwaj artyści akademicznie wykształceni – studjowali w Krakowie i Mediolanie – pełni odwagi, chęci służenia sztuce i społeczeństwu zabrali się do pracy niejako na ugorach, a poświęcili się specjalnie sztuce kościelnej.
Prace ich można już oglądać i podziwiać w kościele w Chełmicy Wielkiej pod Włocławkiem: wielki ołtarz, u którego szczytu znajduje się postać św. Ludwika, króla, w stroju liturgicznym, po bokach ołtarza postaci św. Piotra i św. Pawła naturalnej wielkości, po obu stronach tabernaculum dwaj aniołowie w postaci adoracyjnej. Obraz w ołtarzu, na zasuwie, wysokości 3 metrów, przedstawiający św. Jakóba Większego, apostoła, jest dziełem p. Durka.

Młodzi artyści wystawili także prace swe na wystawie przy ul. Żeglarskiej. Można prace ich oglądać również przy Nowomiejskim Rynku w oknie wystawowem p. Felskiego.
Pochlebną, zupełną uznania recenzję o pracy artystów umieścił ks. Kocięcki w Słowie Kujawskiem.

Niewątpliwie ogół zainteresuje się przedsiębiorstwem pp. Durka i Zelka; prace ich zmuszają do tego. Szczególnie Przew. Duchowieństwo powita przedsiębiorstwo to z zadowoleniem.
Warto artystów odwiedzić w ich pracowni i zobaczyć ich pracę — mniej pracownię, bo to buda tymczasem, ale z tej budy wychodzą dzieła pierwszorzędne.

Warto posłuchać także ich poglądów na sztukę, a odczujemy, że żyją dla sztuki, szczególnie dla sztuki kościelnej, że przejęci są duchem, który przemawia do nas z dzieł kościołów krakowskich.
„Rzeźbie” panów Durka i Zelka Szczęść Boże!
Państw, inspekt, przemysłu W. Katafias.
Słowo Pomorskie listopad 1922

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *