Toruń zaprasza Dyrekcję Kolejową

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Miejskiej

.
We czwartek 9 bm odbyło się pod przewodnictwem prezesa p. B. Michałka nadzwyczajne posiedzenie Rady Miejskiej. Porządek obrad zawierał tylko jeden punkt: sprawę zaproszenia dyrekcji kolejowej z Gdańska na stały pobyt do Torunia.
Po referacie radnego p. A. Makowskiego obszerniejszych wyjaśnień w tej sprawie udzielał prezydent miasta p. Bolt.
Na konferencji w urzędzie wojewódzkim w dn. 7 bm, w obecności przedstawicieli gdańskiej dyrekcji kolejowej p. wojewoda Kirtiklis zakomunikował przedstawicielom władz miejskich m. Torunia, że rząd pragnie przenieść dyrekcje kolejową z Gdańska do innej miejscowości w obrębie Rzplitej. Jako nowa siedziba wchodzą w rachubę Gdynia, Bydgoszcz i Toruń. Z rozmaitych względów Toruń ma najpoważniejsze widoki.
Przychylna w tej mierze dla Torunia decyzja władz, będzie miała niezwykle doniosłe znaczenie dla przyszłości miasta; Dyrekcja kolejowa zatrudnia ok. 600 urzędników, którzy wraz z rodzinami niewątpliwie przyczynią się do ożywienia życia handlowego w mieście. Prócz tego wyniknie potrzeba pobudowania dla nich mieszkań przez co znajdą zatrudnienie liczne rzesze bezrobotnych. Budowy domów podejmuje się Zakład Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych (ZUPU) w Poznaniu ewentualnie także Kolejowa Kasa Emerytalna. Miasto odstępuje na ten cel bezpłatnie plac o powierzchni 7850 m kw, objęty ulicami: Mickiewicza, Matejki, Krasińskiego i Derdowskiego.
Po wyjaśnieniach p. prezydenta Rada Miejska jednomyślnie uchwaliła następującą rezolucję:
„Rada Miejska w Toruniu zwraca się niniejszem do Rządu Rzeczypospolitej i do Okręgowej Dyrekcji Kolejowej w Gdańsku z prośba o przeniesienie siedziby tejże Dyrekcji z Gdańska do Torunia i w imieniu tutejszego obywatelstwa wymienioną Dyrekcję serdecznie zaprasza na stały pobyt w Toruniu.”
Prócz tego uchwalono wnioski nagłe magistratu, dotyczące bezpłatnego odstąpienia placu pod budowę domów dla urzędników, zwolnienia ZUPU od kosztów urządzenia ulicy (tzw. „składek adjacentów”) i zapewnienia, że pobudowano mieszkania zostaną zajęte.
Co do pomieszczenia biur dyrekcji kolejowej, to brany jest w rachubę nowy gmach przy pl. Teatralnym, pobudowany dla urzędu wojewódzkiego.
Słowo Pomorskie, czerwiec 1932 r.

Komentarz do “Toruń zaprasza Dyrekcję Kolejową

  1. Lokowanie Dyrekcji w wolnym mieście Gdańsk z wielu względów było niekorzystne. Dobrze, że podjęto trud lokacji w Toruniu. I ranga miasta wojewódzkiego rosła i trochę mieszkań przybyło, które są do dzisiaj i służą użytkownikom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *