Co się dzieje przy ul. św. Józefa na Bielanach?

Nowe ogródki działkowe.
Na krańcach miasta, tuż przy wodociągach miejskich, powstaje przy ul. św. Józefa nowa dzielnica. Szereg domów już wykończono, a na ukos, po drugiej stronie ulicy, od niedawna stoi solidny, okazały płot druciany, w którego środku umieszczona szeroka brama głosi dużym napisem przeznaczenie tych obszarów świeżo odgrodzonych: „Ogródki działkowe im króla Jana Sobieskiego”.
Imię króla – bohatera patronuje temu dziełu celowo. Był przecież Jan III. wielkim miłośnikiem ogrodnictwa, sam zasadził niezliczoną ilość drzew, a u nas na Pomorzu utrzymuje się tradycja, że piękna aleja lipowa w Rzucewie nad morzem została zasadzona przez króla. Niech więc pamięć króla – ogrodnika zachęca naszych miłośników ogrodnictwa do wytężonej pracy, ażeby i ta dzielnica Torunia stała się z czasem jednym wielkim, kwitnącym ogrodem I
Obszar nowych ogródków działkowych wynosi ok. 100 morgów, do czego dodać trzeba 30 morgów lasu, przeznaczonego dla przyjemności działkowców letnią porą, gdy miło będzie po znojnej pracy z działkami spocząć w ożywczym cieniu drzew. Do ogrodzenia tak znacznego obszaru trzeba było 1660 m płotu, który wykonano kosztem 12 500 zł.
Położenie ogródków jest idealne: od wschodu graniczy niezabudowana część ul. św. Józefa, od południa i zachodu las bielański, od północy tor kolejowy Toruń — Unisław. Front przylegający do ul. św. Józefa przeznaczony jest na zabudowę. Jest tu 30 działek budowlanych po 600 m. kw., z których 7 już przydzielono. Warunki uzyskania działki są przystępne: wpłaca się jednorazowo zł 122,40 za płot, który Tow. Ogródków Działkowych wybudowało.
Teren przeznaczony na działki ogródkowe przewiduje 234 działki po 500 m, z czego przydzielono 100. Działki przydziela się członkom Tow. (wpisowe 1 zł, składka miesięczna 1 zł od 1 lipca, także dla tych członków, którzy przystępują później). Ponadto wpłaca każdy działkowiec 10 zł tytułem pożyczki, zwrotnej po 3 latach (na pokrycie kosztów budowy płotu). Zapisy przyjmuje prezes p. Milewski, naczelnik Funduszu Bezrobocia, lub skarbnik p. Jejde.
Korporacje miejskie wydzierżawiły teren Towarzystwu na 25 lat, po których upływie odnowienie dzierżawy jest zapewnione. Ziemia jest bardzo dobra, urodzajnej gleby jest warstwa grubości 30-50 cm; wody zaskórnej jest pod dostatkiem. Dotąd założono 1 pompę i 9 studzien skrzynkowych; zamówionych jest dalszych 5 pomp (tzw. abisyńskich).
Kilka dni temu zwiedzaliśmy tereny nowych ogródków działkowych, które do niedawna jeszcze były obszarem uprawy czysto rolniczej. W krótkim czasie ogrodzono teren, porozgraniczano działki i gdzie niegdzie już działkowcy przystąpili do pracy. Tu i owdzie wyrastają też altanki, drzewka świeżo zasadzona czekają wiosny, by zielenią uradować oko, a ziemia starannie spulchniona niebawem zabarwi się rożnem warzywem i kwiatami…
Niestrudzonym pracownikom zasyłamy serdeczne „Szczęść Boże”. Oby im ta ziemia polska, którą będą uprawiali, tysiąckrotnie plonowała! I życzyć trzeba, żeby ani skrawek tej ziemi teraz odgrodzonej nie leżał odłogiem by w każdym zakątku zakwitło nowe życie, na pociechę sercom znużonym walką życiową i na pokrzepienie ciała, po całodziennej, mozolnej pracy zawodowej. Wtedy ogródki działkowe spełnią swe zadanie jako rzetelny czynnik odrodzenia społecznego.
Słowo Pomorskie, październik 1932 r.

Komentarze do “Co się dzieje przy ul. św. Józefa na Bielanach?

  1. Czy obecni włodarze naszego miasta mogliby na podobnych zasadach uczynic coś podobnego?

  2. ja chętnie wpłacę 122.40 zł za działkę budowlaną 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *