Hollywood w Toruniu

W atelier wytwórni „Marwin-Film” prace przygotowawcze do nakręcenia drugiego filmu już rozpoczęte.

Założona we wrześniu 1929 roku toruńska wytwórnia „Marwin-Film” wkracza obecnie na drogę rozwoju. Jak się dowiadujemy, dzięki staraniom założyciela i reżysera wytwórni p. Marwińskiego „Marwin-Film” nawiązuje kontakt z grupą poważnych kapitalistów krajowych, dążąc do utworzenia spółki komandytowej, celem powołania do życia w Toruniu poważnej placówki polskiego przemysłu filmowego.

Atelier wytwórni „Marwin-Film” mieści się w Parku Wiktoria przy ul. Grudziądzkiej 1-3, pod względem rozmiarów należy do największych w Polsce. Atelier wyposażone jest w 45 lamp najnowszego systemu, tzw. nitrafol, oraz 15 lamp tzw. oświetlenia górnego. Pozatem 4 lampy służące do oświetlenia bocznego, tzw. półlustrzane (Photomirenta) o sile 20000 świec. W najbliższym czasie nadejść ma transport, zawierający 10 najnowszych reflektorów, o sile 5 tys. wat i jedno tzw. słońce. Na miejscu mieści się również własna stolarnia i ślusarnia. Prace laboratoryjne wykonywuje się dotąd w Warszawie; dyrekcja nosi się jednak z zamiarem urządzenia własnego laboratorium. Zamierzenia „Marwin-Film” sięgają bardzo daleko, obejmując min. rozszerzenie wytworni i przeniesienie jej z czasem na inne większe tereny.

W pierwszych dniach lutego „Marwin-Film” przystąpi do nakręcania drugiego swego filmu, którego scenarjusz opracowano według powieści „Walka Demonów” Brandowskiego. Obsada ról trzymana jest dotąd w tajemnicy. Do ról głównych dyrekcja zamierza pozyskać kilku czołowych artystów warszawskich. Mniejsze role obsadzone będą siłami miejscowymi. Jako operatorów zaangażowano pp. Jaszcza i Bergera z Warszawy. Przygotowania do nakręcania wspomnianego filmu są w pełnym toku.

Dotychczasowa działalność reżysera B. Marwińskiego, jakoteż kwalifikacje fachowe, zdobyte w ciągu 4-letniej prawie pracy w wytwórniach zagranicznych, min. w „Ufie”, „Therra-Film” i „Phobus-Film” w Berlinie, gdzie ostatnio pracował jako kierownik zdjęć, dają nam rękojmię, że p. Marwiński wywiąże się ze swego zadania należycie i postara się by placówka polskiego przemysłu filmowego na Pomorzu zajęła poważne miejsce w lej dziedzinie przemysłu w Polsce.

Pracę toruńskiej wytwórni „Marwin-Film” bacznie śledzić będziemy.

Dzień Pomorski styczeń 1930

Komentarze do “Hollywood w Toruniu

 1. Podobnie jak lata później z festiwalem „Camerimage” jakoś się Toruń z X muzą nie polubili.

 2. widział ktoś kiedyś „panienkę z chmur”? pierwszą dobrą produkcję marwina? ponoć Witkacy stanął za kamerą 😉

  i uwaga jedna jeszcze do umiejscowienia studia – czy obiekty na Bydgoskiej się z nim wiązały?

 3. chodzi o takie domy – marnej raczej jakości, które stały zaraz przy metronie na bydgoskiej. teraz stoi tam spory blok (od jakiś 10 lat). ponoć w podwórzu stojących tam niegdyś kamienic był ten biznes.

 4. Jak wynika z ówczesnej notatki prasowej, wytwórnia mieściła się na rogu Grudziądzkiej i Szosy Chełmińskiej. Nie wykluczone, że z czasem i tam coś było…

 5. bo jeśli chodzi o róg grudziądzkiej i szosy chełmińskiej, to cała ta historia robi sie całkiem spójna. ta „panienka z chmur” kręcona była w viktorce – a to chyba całkiem blisko… dzięki za info. pozdrawiam!

 6. Bliżej niż całkiem blisko, bo w…
  Jak napisano wyżej „….Atelier wytwórni „Marwin-Film” mieści się w Parku Wiktoria przy ul. Grudziądzkiej 1-3…”

 7. Pilnie poszukuje film – PANIENKA Z CHMUR z 1931 roku rez. Bernard Marwinski oraz orginalnych informacji z lat 30-tych na ten temat (czasopisma – tekst, zdjecia). Tryskacz piszesz cos na temat notatki prasowej, jaka to notatka i gdzie jest dostepna.
  Za film ten jestem gotow zaplacic spora sumke (wysokosc do omowienia), prosze o informacje na adres janus29@tlen.pl

 8. Uzupelnienie do mojej prosby – film stanowi pamiatke rodzinna.

 9. jest pewien drobny trop odnośnie filmu: autorem scenariusza był Józef Antoni Grabowski. polecam zajrzeć do jego biogramu w „ludziach Torunia odrodzonej Rzeczypospolitej” Przybyszewskiego. może żyje jeszcze w Toruniu jakaś rodzina Pana Grabowskiego – autora wielu popularnych książek dla dzieci…owocnych poszukiwań!