Toruń zaprasza Dyrekcję Kolejową

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Miejskiej
We czwartek 9 bm odbyło się pod przewodnictwem prezesa p. B. Michałka nadzwyczajne posiedzenie Rady Miejskiej. Porządek obrad zawierał tylko jeden punkt: sprawę zaproszenia dyrekcji kolejowej z Gdańska na stały pobyt do Torunia.
Po referacie radnego p. A. Makowskiego obszerniejszych wyjaśnień w tej sprawie udzielał prezydent miasta p. Bolt.
Na konferencji w urzędzie wojewódzkim w dn. 7 bm, w obecności przedstawicieli gdańskiej dyrekcji kolejowej p. wojewoda Kirtiklis zakomunikował przedstawicielom władz miejskich m. Torunia, że rząd pragnie przenieść dyrekcje kolejową z Gdańska do innej miejscowości w obrębie Rzplitej. Jako nowa siedziba wchodzą w rachubę Gdynia, Bydgoszcz i Toruń. Z rozmaitych względów Toruń ma najpoważniejsze widoki.
Przychylna w tej mierze dla Torunia decyzja władz, będzie miała niezwykle doniosłe znaczenie dla przyszłości miasta; Dyrekcja kolejowa zatrudnia ok. 600 urzędników, którzy wraz z rodzinami niewątpliwie przyczynią się do ożywienia życia handlowego w mieście. Prócz tego wyniknie potrzeba pobudowania dla nich mieszkań przez co znajdą zatrudnienie liczne rzesze bezrobotnych. Budowy domów podejmuje się Zakład Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych (ZUPU) w Poznaniu ewentualnie także Kolejowa Kasa Emerytalna. Miasto odstępuje na ten cel bezpłatnie plac o powierzchni 7850 m kw, objęty ulicami: Mickiewicza, Matejki, Krasińskiego i Derdowsklego.
Po wyjaśnieniach p. prezydenta Rada Miejska jednomyślnie uchwaliła następującą rezolucję:
„Rada Miejska w Toruniu zwraca się niniejszem do Rządu Rzeczypospolitej i do Okręgowej Dyrekcji Kolejowej w Gdańsku z prośba o przeniesienie siedziby tejże Dyrekcji z Gdańska do Torunia i w imieniu tutejszego obywatelstwa wymienioną Dyrekcję serdecznie zaprasza na stały pobyt w Toruniu.”
Prócz tego uchwalono wnioski nagłe magistratu, dotyczące bezpłatnego odstąpienia placu pod budowę domów dla urzędników, zwolnienia ZUPU od kosztów urządzenia ulicy (tzw. „składek adjacentów”) i zapewnienia, że pobudowano mieszkania zostaną zajęte.
Co do pomieszczenia biur dyrekcji kolejowej, to brany jest w rachubę nowy gmach przy pl. Teatralnym, pobudowany dla urzędu wojewódzkiego.
Słowo Pomorskie, czerwiec 1932 r.

Komentarz do “Toruń zaprasza Dyrekcję Kolejową

  1. Proponuję obecnym włodarzom miasta podejmowanie podobnych poczynań celem ożywienia Torunia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *