Tramwaj czy autobus?

O rodzaj komunikacji przez nowy most

Wobec zbliżającego się ukończonego nowego mostu przez Wisłę aktualną, staje się sprawa ustalenia rodzaju komunikacji z Podgórzem i dworcem Przedmieście przez nowy most. Istnieją w tej mierze trzy projekty: tramwaje, autobusy i trolejbusy (trolejbus jest to tramwaj elektryczny bez szyn). Zgody pod tym względem jeszcze nie osiągnięto. Sprawa ta zajmować się będzie Rada Miejska na posiedzeniu w dn. 18. bm.
Opinja ogółu mieszkańców m Torunia zdaje się być skłonna do poparcia projektu wprowadzenia autobusów, jako środka komunikacji b. nowoczesnego i nie wymagającego takich nakładów i inwestycyj, jak tramwaje, które swój „złoty wiek” mają już poza sobą.
Słowo Pomorskie, listopad 1931 r.

 

Komentarze do “Tramwaj czy autobus?

 1. Można rzec:pytanie stare jak… most.
  Trudno znaleźć dobre rozwiązanie,które zadowoli wszystkich. Może tunel z tramwajem i autobusami zadowoli prawie wszystkich.

 2. A jednak zwyciężył tramwaj i to na równe 50 lat 🙂

 3. „[…] jak tramwaje, które swój „złoty wiek” mają już poza sobą.”

  jako prorok to by autor nie zarobił… 😉

 4. Pierwsze autobusy na ulicach Torunia pojawiły w 1924 roku kursujące pomiędzy Dworcem Toruń Miasto a Dworcem Toruń Przedmieście (Główny). Rok później autobusy dojeżdżały do Podgórza i Jakubskiego Przedmieścia.
  Z uwagi na nierentowność komunikacja autobusowa została zawieszona już po kilkunastu miesiącach od uruchomienia. Wznowienie ruchu autobusowego nastąpiło w 1940 roku przez okupanta.
  Pierwszy autobus po wojnie został uruchomiony 9 lutego 1946 roku tworząc komunikację z Dworcem Głównym. Drugi autobus został oddany do eksploatacji 1 sierpnia i jeździł tą samą trasą, tylko że w nocy. 4 listopada został uruchomiony trzeci autobus, który kursował na linii łączącej Plac Rapackiego z dzielnicą Podgórz. Były to autobusy montowane z części wozów pozostałych po wojnie.(MZK) 🙂

 5. Przecież można mieć i jedno i drugie. Zupełnie nie rozumiem dlaczego buduje się tak mało mostów dwupoziomowych, takich jak warszawski Most Gdański.

 6. Drogi Stanisławie, U nas Wisła jest co prawda węższa ale za to dłuższa 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *