Tramwaj na Jakóbskie przedmieście pobiegnie jeszcze w tym roku.

Największa bolączka mieszkańców Jakóbskiego przedmieścia — brak komunikacji ze śródmieściem — nareszcie przejdzie do historji.

Podjęte w zeszłym roku prace nad nowem połączeniem Jakóbskiego ze śródmieściem, nad Wisła w tym roku zostaną ukończone, wobec czego stała się aktualna sprawa budowy linji tramwajowej.
W piątek, 15 bm. magistrat toruński in corpore z prezydentem miasta p. Boltem na czele dokonywał lustracji rzeźni miejskiej w związku z rozbudowa bocznicy kolejowej, prowadzącej do nowowybudowanej bekoniarnl a przy tej sposobności członkowie magistratu obejrzeli także na miejscu stan prac przy regulacji ul. Traugutta nad Wisła i rozpatrzyli możliwości pobudowania linji tramwajowej.
Nowa linja tramwajowa przebiegać będzie od ul. Warszawskiej, pod mostem kolejowym, ul. Traugutta i Lubicką do rzeźni. Projektowane Jest ułożenie na ul. Lubickiej’ samodzielnego toru tramwajowego (tzn. służącego wyłącznie dla tramwaju, jak to jest np na ul. Szopena). Tor po obu stronach wysadzony ma być drzewami. Dla urzeczywistnienia tego zamiaru zachodziłaby potrzeba rozszerzenia jezdni kosztem chodników, których odpowiedniej szerokości pas właściciele posesyj musieliby odstąpić magistratowi. Magistrat ma nadzieję osiągnąć w tej mierze porozumienie z właścicielami posesyj.
Koszty budowy nowej linji pokryte być maja z funduszów własnych tramwajów i nie obciąża budżetu miękkiego.
Słowo Pomorskie,  kwiecień 1932 r.

*               *              *

Obywatelski czyn mieszkańców Jakóbskiego Przedmieścia.
Przed paru dniami donosiliśmy o lustracji robót przy budowie połączenia Jakóbskiego Przedmieścia ze śródmieściem, dokonanej przez magistrat w związku z zamierzoną budową linji tramwajowej na Jakóbskim Przedmieściu. Wyłoniła się już wówczas kwestja uzyskania potrzebnego pod tor tramwajowy terenu, na którego zakup magistrat nie posiada funduszów. Jak było do przewidzenia, obywatele Jakóbskiego, właściciele domów, w poczuciu obowiązku obywatelskiego, jak zresztą i we własnym i wszystkich mieszkańców Jakóbskiego Przedmieścia dobrze zrozumianym interesie zgodzili się bezpłatnie odstąpić magistratowi potrzebny pod budowę toru tramwajów, pas chodnika, przylegający do ich posesyj.
W tej sprawie odbyło się w da. 19 bm w restauracji p. Radomskiego zebranie obywateli Jakóbskiego, na którem p. radca Makowski, z ramienia magistratu udzielał wyjaśnień, co do projektu budowy tramwaju, która ma być rozpoczęta jeszcze w bieżącym roku. Wszyscy obecni na zebraniu właściciele domów podpisali deklarację, w której wyrażają zgodę na odstąpienie miastu potrzebnych terenów.
Gdy się zważy ciężkie obecnie położenie właścicieli domów, uginających się pod ciężarami danin publicznych, zwłaszcza przy malej rentowności domów na ubogiem przedmieściu, jakiem jest Jakóbskle, czyn obywateli Jakóbskiego Przedmieścia zasługuje na specjalne wyróżnienie.
Słowo Pomorskie,  kwiecień 1932 r.

Komentarz do “Tramwaj na Jakóbskie przedmieście pobiegnie jeszcze w tym roku.

  1. Piękny przykład społecznego oddania swojej własności dla dobra miasta.
    Marzy mi się aby dzisiaj udało się pozałatwiać wiele zaniedbań gospodarzy miasta.
    Jak to tramwaje miały wtedy zyski a dzisiaj są na „garnuszku” UM czyli nas wszystkich?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *