Bracia Strzelcy mają nowego króla

Został nim brat Stanisław Tyrchan — P. Dąbek królem podgórskim

Tegoroczne strzelanie o godność króla kurkowego Toruńskiego Bractwa Strzeleckiego, rozpoczęte w niedzielę przed tygodniem, zakończyło się w niedzielę 5 bm. w Zieleńcu. Niebo sprzyjało braciom, rozpostarłszy nad Zieleńcem i nad całym Toruniem swój płaszcz, którego czystego lazuru nie mąciła ani jedna chmurka a słońce w miarę, nie za bardzo dopiekało.
Po południu ogród Zieleńca zapełnił się licznie zgromadzoną publicznością. Wśród gości zauważyliśmy m.in. ks. prałata Szydzika, ks. dziekana Kozłowskiego, red. St. Sachę i innych. Około godz. 17 padły ostatnie strzały i komisja zaczęła obliczenia W tym czasie odbył się akt abdykacji dotychczasowego króla p. Romualda Przybojewskiego, który wobec zgromadzonych braci, pożegnał się z nimi, wygłaszając przemówienie, w którem m. in. powiedział:
„Stójcie twardo przy waszym sztandarze, szanujcie przyszłego króla, bo tem szanujecie Bractwo i samych siebie, doceniajcie na każdym kroku bezinteresowną, owocną pracę zarządu Bractwa. Pamiętajcie, że celem Bractwa w Toruniu jest wyłącznie praca dla drogiej Ojczyzny a w szczególności dla Pomorza, którego ani piędzi ziemi nie pozwolimy nikomu odebrać. Tak nam dopomóż Bóg!”
Król zakończył okrzykiem na cześć Rzplitej, poczem złożył insygnja królewskie na ręce prezesa p. Maćkowiaka. Moment był wzruszający, prezes i ex-król serdecznie się uściskali.
Zanim komisja dokończyła obliczenia przygrywała gościom muzyka, ponadto cieszyły się powodzeniem loterja fantowa, wędkowanie itp. Sekretarz p. Kleinwechter zaaranżował korowody dzieci.
Ok. godz. 19:30 nastąpiła proklamacja króli, równocześnie Bractwa Toruńskiego i Bractwa Podgórskiego, które w tym roku odbyło swoje strzelanie królewskie wspólnie z Bractwem Toruńskiem. Do zebranej braci przemówił prezes p. Maćkowiak, zaś prezes komisji p. Janowski odczytał wyniki.
Królem kurkowvm na rok 1931/32 został brat Stanisław Tyrchan, który, już od 2-ch lat jest królem Zjednoczonych Bractw Kurkowych. Tak tedy, dzięki celnemu oku, p Tyrchan posiadł dwie królewskie godności naraz. I-szym rycerzem został brat Tadeusz Janowski, prezes honorowy Bractwa, II-gim rycerzem brat Felski.
Nastąpiła proklamacja króla kurkowego z Podgórza, której dokonał prezes Bractwa Podgórskiego p. J. Chronowski. Królem Podgórza został brat Dąbek, I-szym rycerzem brat Noch, II-gim rycerzem brat Noga.
Przy proklamacji królów wzniesiono szereg toastów a wielki, ciężki srebrny puhar. napełniony złocistem winem, krążył między bracią.
Gdy zmrok zapadł ruszył ku miastu pochód braci z królem na czele, z muzykę i pochodniami do „Strzelnicy” na Przedzamczu. Tu odbyło się w serdecznym nastroju zebranie towarzyskie, zakończone o północy odśpiewaniem  „Wszystkie nasze dzienne sprawy”.
Słowo Pomorskie, lipiec 1931 r.

Komentarze do “Bracia Strzelcy mają nowego króla

  1. Skoro ten puchar z winem tak krążył i krążył (1puchar na tylu chłopa?!), to impreza chyba jednak o północy się nie skończyła 😉

  2. Czy to ten sam pan Maćkowiak ktory mial lokal przy ulicy Szerokiej 24 ? 🙂

  3. Dziekuje za odpowiedź, podpowiedź nie byla potrzebna 🙂 🙂 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *