Hala balonowa, balony, sterowce

Hala balonowo-sterowcowa i sterowiec gotujący się do startu. Zdjęcie przed 1914 r.

0003.jpg

 

Plan portu sterowcowo-balonowego w okresie międzywojennym

Kazimierz Sławiński, Lotnisko toruńskie 1920-1945

0003 lotnisko_balonowe.jpg

1. hala sterowcowa
2. garaże
3. magazyn balonów
4. wytwórnia wodoru
5. pomnik poległych żołnierzy Wojsk Balonowych
6 .koszary
7. stacja kolejowa Toruń Zachodni (Szkolna)

Pomnik ku czci poległych żołnierzy wojsk balonowych wzniesiony ok. 1934 r. autorstwa Michała Kamieńskiego, na swym pierwotnym miejscu. W 1938 r. przeniesiony do Parku Miejskiego.

001 pomnik baloniarzy.jpg

 

Hala sterowcowa z lotu ptaka. Okres międzywojenny.

009 Hala Balonowa 1.jpg

 

balon obserwacyjny nad miastem

009_p_lot_193.jpg

*          *          *

Pierwsze tegoroczne wzloty polskiego balonu sterowego.

Wczoraj po południu około godz. 5-ej po dłuższych przygotowaniach nastąpił wzlot próbny, otwierający całą serję tegorocznych lotów ćwiczebnych pierwszego polskiego balonu sterowego „Lecha”. Wzlot wczorajszy odbył się przy współudziale szefa wydziału obrony powietrznej przy M. S. W. pułkownika Bołosonowskiego, komendanta szkoły aerostatycznej w Toruniu majora Wollszlaegera, kap. sztabu gen. Steblowskiego, komendanta „Lecha” kap. Szczepańskiego, pierwszego oficera nawigacyjnego por. Burzyńskiego oraz mechanika starsz. majstra wojskowgo Pluty.

Pierwszą podróż na przestrzeni Toruń — Bydgoszcz, wynoszącą 40 klm odbyto w 30 minutach; podróż powrotna do portu, wobec dość silnych w górnych warstwach wiatrów i maleńkiego defektu przy jednym z silników, trwała przeszło godzinę.

Balon „Lech” otrzymał rząd polski od rządu francuskiego w roku 1921. Jest to statek systemu „Vedette” pojemności gazu 3000 mtr sześciennych, długości 54 m o 17 m średnicy, wyposażony w dwa silniki spalinowe o łącznej sile 160 HP. Jak powłoka tak i gondola maszynowa wykonane są z nadzwyczajną, precyzją i z najlepszego materjału. Wymiary statku oraz siła poruszania się i kontstrukcja umożliwiają mu bardzo łatwo manewrowanie i lądowanie na każdym terenie.

„Lech” ma już bardzo poważną przeszłość w służbie wojennej; w czasie wojny światowej należał on bowiem do specjalnej kadry aerostatycznej w francuskiej marynarce wojennej. Stacjonowany w Toul pełnił służbę wywiadowczą na morzu Środziemnem.
Zatem całe wyposażenie techniczne jest pochodzenia francuskiego z wyjątkiem śmig, które są już wyrobom polskim — a śmiało rzec można — lepszym od zagranicznych. Statek poza tem posiada własną stacje radjotelefoniczną i telegraficzną.
Następny lot odbędzie się dziś po południu.
Słowo Pomorskie 16.09.1923

*          *          *

Teotylla wolnych balonów nad Toruniem.
Toruń, 24. 7.
Wczoraj w piątek ok. południa miasto całe miało zadarte w górę głowy. Oto nad miastem z kierunkiem wiatru szybowały na południowy wschód trzy cytrynowo-żółte kule balonów wolnych. Balony te („Warszawa”, „Lwów” i „Kraków”) należą do toruńskiego baonu balonowego i wyleciały z załogą w celach doświadczalnych. Na „Warszawie” wyleciał p. kpt. Szczepański, na „Lwowie” p. por. Gumiński, na „Krakowie” p. por. Burzyński Prócz nich na każdym balonie znajdowało się dwóch uczni przysposobienia wojskowego. Wszystkie statki powietrzne pomyślnie tegoż dnia wylądowały: „Warszawa” w Jabłonnie pod Warszawą, „Lwów” w Nasielsku, „Kraków” w Sierpcu. Powietrzni podróżnicy jak i ich ekwipaże powrócili już koleją do Torunia.
Loty takie, jak dowiadujemy się, powtarzane maja być częściej.
Słowo Pomorskie z dn. 28.07.1926

Komentarze do “Hala balonowa, balony, sterowce

  1. strona jest doskonała lecz w materiale o balonach znalazłem szereg nieprawidłowości.
    1. W Toruniu znajdowała się hala sterowcowa przy ul. Balonowej oraz hala balonowa na Podgórzu.Na zdjęciu widać halę sterowcową.
    2.zdjęcie z opisem”sterowiec nad miastem”wcale nie pokazuje sterowiec lecz balon zaporowy z 1batalionu balonowego

  2. Witam serdecznie, akurat otworzyłem Waszą stronkę i pomyślałem, że zapytam przy okazji. Otóż zbieram temat o baloniarstwie i swojego czasu w Toruniu był pomnik baloniarzy j.w. Poszukuję zdjęcia albo kartki z tym pomnikiem. Moja strona o poczcie balonowej to http://www.epopejabalonowa.yoyo.pl W ciekawostkach chciałem go umieścić. Pozdrawiam Witold Janiuk

  3. Podpis zdjęcia „balon zaporowy…” ponownie wypada poprawić, bo na zdjęciu widać balon obserwacyjny Caquot , zapewne typu M lub R, bo raczej, jeśli tylko dobrze widzę szczegóły, nie WBS.