Alfred Ulkan – astrolog i homeopata

Nie tylko astronomią Toruń słynął, ale i astrologią. Żył w Toruniu, w latach międzywojennych astrolog i homeopata, Niemiec z pochodzenia, Alfred Ulkan. Założyciel wydawnictwa „Taurus” (Byk), zajmującego się astrologią.

Jak stwierdza T. Petrykowski w ksiązce „Toruń niewiarygodny” (…) Wydawnictwo, nie najlepiej chyba prosperujące, miało kilku współpracowników (ostatni zmarł w Toruniu w 1982 roku), mieściło się w prywatnym mieszkaniu A. Ulkana. Nie czas wstydzić umarłych, ale spośród znanych mi czasopism polskich, poświęconych bądź głównie astrologii, bądź ogólnie problematyce ezoterycznej, czasopismo toruńskie reprezentowało bodajże najniższy poziom (…) Choć zdarzały się spełnione proroctwa, na tym polu A. Ulkan sławy nie zdobył. Choć, jak powiada Petrykowski

(…) Miał Ulkan również podobno kłopoty z Gestapo w czasie okupacji. Jego horoskopy mówiły jakoby coś innego na temat przyszłości rozpętanej przez Hitlera wojny, niż głosili to nadworni astrologowie Adolfa. Wytłumaczono to jednak po prostu niskim poziomem toruńskiego astrologa i wypuszczono go po odpowiednim pouczeniu i ostrzeżeniu, co spotkać go może w razie nieposłuszeństwa (…)

ulkan.jpg

Natomiast zdecydowany sprzeciw budziły jego metody leczenia. Wśród lekarzy oczywiście, bo pacjenci mieli zdanie wręcz przeciwne. Dochodziło do procesów, które kończyły się
jednak uniewinnieniem…

ulkan_po_1.jpg

1926_08_25_ulkan.jpg

1923_10_06_ulkan.gif

ulkan1.jpg

Zajmująca rozprawa sądowa toczyła się dnia 5 grudnia br. przed Izbą Karną jako apelacyjną Sądu Okręgowego w Toruniu. Chodziło głównie o rozstrzygnięcie kwestji prawnej czy nawet poza granicami Polski znanemu astrologowi i lekarzowi bez aprobacji p. Alfredowi Ulkanowi jest podług ustawy polskiej wolno nadal wykonywać swój zawód. Po obszernem uzasadnieniu przez mecenasa dra Ostrowskiego adwokata z Wąbrzeźna sąd przyszedł do przekonania, że ustawa polska nie zakazuje wykonywać procederu tym osobom, które choć nie posiadają dyplomu lekarskiego na prawnych podstawach dotychczasowych wykonywały swój proceder leczenia chorych. Jest to wyrok zasadniczy. Wyrok ten zadowolił koła, które uznają zasługi p. Ulkana w dziedzinie leczenia.
Słowo Pomorskie z dn. 11.12.1923

W 1927 r. wydał Alfred Ulkan również książkę o astrologii.1927_03_20_astrologia_józefowie.jpg

Konkurencja nie zasypywała jednak gruszek w popiele. Musiał się A. Ulkan bronić prasowymi anonsami.

1925-05-01-ulkan.jpg

Ciężkie były ostatnie lata sędziwego mistrza. Oddajmy jeszcze raz głos T. Petrykowskiemu „…W styczniu 1945 roku Ulkan wyjechał ogarnięty popłochem ucieczki, zatrzymał się wszakże na terenie ówczesnej strefy radzieckiej Niemiec. Oddalony od miasta powoli coraz bardziej pogrążał się w tęsknocie za nim. Pisał listy, w których wyrażał swój żal i nieukojone pragnienie powrotu. Ponieważ cieszył się on tu powszechną życzliwością, władze miasta, po otrzymaniu petycji podpisanej przez kilkaset osób, wyraziły zgodę na jego powrót do Torunia. Wysłano odpowiednie pismo. Niestety, przyszło ono podobno w dzień po śmierci Ulkana, który zżerany tęsknotą popełnił samobójstwo…�?

Komentarze do “Alfred Ulkan – astrolog i homeopata

  1. Chcialbym zaznaczyc, ze nie jest prawda stwierdzenie, ze ostatni ze wspolpracownikow pana Ulkana zmarl w 1982 roku w Toruniu. Osobiscie znalem jednego ze zdolniejszych jego mlodych wowczas uczniow, ktory znacznie przezyl podana date – fakt, ze nie w Toruniu.
    Pozdrawiam.

  2. Widać, że p. Tadeusz Petrykowski nie dotarł do wszystkich.
    Szkoda, że w/w komentarz tak wstrzemięźliwy. Myślę, że taka niepospolita postać, jaką był p. Ulkan warta jest zapamiętania i każda informacja o Nim jest pożądana…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *