Budynek bankowy, obecnie UMK

Rok 1887. W tym miejscu w roku 1906 stanie gmach Banku Rzeszy według projektu J. Habichta

01_18871.jpg

lata 1907 – 1910

02_bank.jpg

03_bank_1910.jpg
1933-1935

04_plac_rapackiego.JPG

2005 r. jako budynek UMK

05_bank.jpg

Komentarze do “Budynek bankowy, obecnie UMK

  1. Bardzo podoba mi się to rondo na czwartej fotografii. Z miłą chęcią zaproponowałbym zrobić coś takiego z okrągłą fontanną po środku. Ta obecna niezbyt mi się podoba. Rondo samo w sobie nie spełniłoby teraz funkcji komunikacyjnej poniewż ruch kołowy wyprowadzany jest ze starówki ale taki skwer wydaje mi się ciekawym pomysłem.

  2. Tak jak mówi MIchał- ja bym poszedł nieco dalej i na tym „placyku” gdzie po łuku idą tory tramwajowe postawiłbym zabytkowy wagon… Reszta w kostce i ławki – wydaje mi się że ożywiłoby turystycznie tę część starówki bo w chwili obecnej stanowi tylko rolę przechodnią do miasta i na pl Rapackiego…

  3. Jak patrzeć na to zdjęcie z lotu ptaka to obok mostu była jakaś fabryka.Ciekawe jaka…

  4. Ale chyba jednak nie, bo gazownia to chyba była na dzisiejszej Franciszkańskiej, ale czytałem coś na temat tego budynku. Jak znajdę, to napiszę.

  5. Jak najbardziej budynek, na przedłużeniu ul. Kopernika to Gazownia Miejska. Na ul. Franciszkańskiej były jedynie zbiorniki gazu (trzy), z których zachował się jeden przerobiony na Planetarium.

  6. Mam gdzieś zdjęcie (myślę że nietypowe) „ostatniej dziewicy Torunia” stojacej na zwieńczeniu tego budynku od tyłu (byłem na dachu). Ma spory zadek! A strych tam jest oooogromny!

  7. pracowałam w tym banku od1964 r kilka lat, byłam nawet w skarbcu…..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *