Grzyb

Zbudowany w 1843 roku, przeniesiony przed położeniem torowiska w 1891 r.

Zdjęcie z ok. 1903 r.

001 Grzyb_P.jpg

po 1935 r.

003 Grzyb_P.jpg

w 2005 r.

100 grzyb.jpg

Komentarze do “Grzyb

 1. Bardzo fajne zestawienie fotografii, szkoda, że nie ma wśród nich zdjęcia z okresu, kiedy GRZYB pełnił funkcję przystanku tramwajowego. Proponuję zajrzeć na stronę http://www.heimatsammlung.de/topo_unter/westpreussen_ab_02/images_01/thorn-114.jpg
  Na zdjęciu tym widoczny jest tor tramwajowy, ale przypominam sobie, że widziałem również zdjęcie GRZYBA na którym był widoczny tramwaj. Jeśli się nie mylę zdjęcie to było umieszczone na stronie MZK Toruń. Było tam wiele innych ciekawych starych zdjęć przedstawiających historię MZK. Zaglądałem na tą stronę obecnie, ale tych zdjęć już nie ma (są inne zdjęcia). Myślę, że uzupełnieniem do wyżej przedstawionych zdjęć może być tekst zwarty na stronie”
  http://www.turystyka.torun.pl/index.php?strona=200&jezyk=1&back=1
  „Jest to drewniany obiekt charakterystyczny dla architektury parkowej, z 1843 roku. Popularną nazwę wziął od swojej sylwety. Umiejscowiony od lat 60. XX wieku wśród zieleni na rogu ul. Bydgoskiej i al. 500-lecia. Początkowo stał przy skrzyżowaniu ul. Chopina i al. 500-lecia, przeniesiony stamtąd w 1891 roku z powodu budowy torowiska tramwaju konnego, na miejsce obecnego hotelu „Kosmos”, skąd z kolei trafił na obecne miejsce.
  Z miejscem jego ustawienia wiążą się legendy: jedna o Tuba Dei, a druga mówi, że jego powstanie zawdzięczać należy Napoleonowi; rzekomo pod nim właśnie wódz jadł obiad w czasie wyprawy na Moskwę.”

 2. A może pokazać na planie miasta miejsca w krórych grzyb stał. Z opowiadań mieszkańców Torunia wiem, że po II Wojnie Światowej GRZYB stał obok sztucznego lodowiska.

 3. Klient nasz Pan, więc publikuję komentarze w całości.
  A lodowisko faktycznie było sztucznie wylewane (zimą) koło Grzyba. Czyli lodowisko koło „Grzyba”, a nie „Grzyb” koło lodowiska.

 4. Dzięki za odpowiedź. Nie chcę nikogo przekonywać, że informacje, które zacytowałem są w 100% prawdziwe. Chciałem natamiast dać wyraz swoim zainteresowaniem tym niedużym, ale bardzo ciekawym elementem archtektury Torunia. Bardzo chętnie poznałbym jego prawdziwe dzieje. Wskazując miejsca,z których informacje pochodzą chciałem umożliwić zainteresowanym zaprezentowanie własnego stanowiska na ten temat.

 5. Szkoda tylko że wandale nie umieją uszanować tego zabytku i co jakiś czas dochodzą do naszych uszu informacje o jego uszkodzeniu.

 6. Witam!
  Widziałem to cacko. Może przenieść go do skansenu. Zabezpieczy go to przed wandalami i postępującym zniszczeniem. Gdzie jak nie w skansenie potrafią zaopiekować się drewnianą konstrukcją. Nie jestem z Torunia, ale podpowiedzcie ten pomysł Waszym włodarzom.
  Pozdrawiam

 7. Arnoldzie jaka jest legenda związana z Grzybem i Tuba Dei? jakoś nigdy nie wpadłem na tę legendę..

 8. Być może nie powinienem nazywać tej informacji legendą związaną z Grzybem i Tuba Dei, ale chyba gdzieś to przeczytałem.
  Według tej „legendy” z wielu rozpatrywanych wariantów umieszczenia dzwonu Tuba Dei na wieży Katedry Świętojańskiej wybrano następującą: Na koniec roku 1500 zbudowano bardzo długą równię pochyłą z grubych bali drewnianych i desek. Pochylnia była tak duża, że przebiegała nad dachami kamienic i miała swój początek poza miejskimi fortyfikacjami. Pochylnia miała prawie 800 metrów długości, a jej początek znajdował się na Przedmieściu Starotoruńskim, w miejscu, gdzie obecnie stoi „Grzyb”. 7-tonowy dzwon po wielkiej pochylni wciągało 12 dorodnych wołów poganianych przez woźnicę.

 9. Dokładnie, to mówiono, lodowisko Pod Grzybem. Było w miejscu hotelu, dawniej Kosmos.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *