Miejski gmach różnego przeznaczenia

Tak wyglądał początek budowy…

01_urzad.jpg

1929 r., jeszcze jako gmach Urzędu Wojewódzkiego

Na pl. Teatralnym praca wre
W przededniu przeniesienia dyrekcji kolejowej.

Toruń, 29. 8. — Prace nad ostatecznem wykończeniem gmachu dyrekcji kolejowej przy pl. Teatralnym dobiegają końca.
Na zewnątrz dokonywane jest wykańczanie portalu głównego i 2-ch bocznych. Przed wejściom głównym ułożono schody ze sztucznego kamienia.
Wnętrze gmachu pełne jest stukotu młotków, woni świeżej farby i lakieru. Po niezliczonych salach uwijają się setki robotników. Wykańczane jest tynkowanie wielkiej o 2-ch piętrach, auli. Wiele pokoi jest już całkowicie ukończonych, w pozostałych, układa się dębowe posadzki. Korytarze po bokach wykłada się płytami terakotowemi a środkiem biec będzie chodnik gumowy, z materiału krajowego wyrobu. Drzwi w całym gmachu zrobione są z dykty olchowej, imitującej mahoń. Choć to tylko imitacja, wygląda to jednak bardzo estetycznie.
Całkowicie ukończone już są lokale przeznaczone na centralę telefoniczną i telegraficzną i na kasę główną. W dniu 1 września zakończone będzie montowanie centrali telefonu i telegrafu, nad czem czuwa inż. Nadolny z Bydgoszczy. Dyrekcja kolei posiada własną centralę telefonu z kilkuset przewodami zamiejscowemi i 17 linij telegrafu. Wnętrze gmachu obsługiwać będzie 150 aparatów telefonicznych.
Firma „Bernard Polski” z Poznania montuje w podziemiach potężny skarbiec o drzwiach stalowych, które mają potworną, wyzywającą grubość („przyjdź i weź”).
Telegraf i telefon czynne będą. w Toruniu już od 1 września, od 4. 9. kasa główna a 11. 9. rozpocznie się przenoszenie do Torunia z Gdańska wydziału finansowego.
O pojemności gmachu, który zewnętrznie nie wydaje się być zbyt wielkim, świadczy fakt, iż posiada on 526 ubikacyj. Po wykończeniu prac wewnętrznych niezwłocznie zacznie się dobudowywanie skrzydeł bocznych, przewidzianych w umowie z dyrekcją kolejową.
Słowo Pomorskie nr. 198 z 30.08.1933 r.

04_Urzad.jpg

i po całkowitym wykończeniu jako siedziba dyrekcji PKP
05_urzad.jpg

Komentarze do “Miejski gmach różnego przeznaczenia

  1. Gdybym nie wiedział jakie funkcje spełniał ten budynek to powiedziałbym że to biblioteka. Przydałoby się odnowić ten budynek. Fajne są takie duże, białe gmachy.
    Widzę kolejne rondo! Czemu je polikwidowali? Nie będę się czepiał gdyż na Pl.Teatralnym nie robią się korki.

  2. aj się nie robią robią się w piatki o 15 nawet tramwaj nie może przejecheć 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *