Mury obronne

Co tu teraz jest?124_350_08.jpg

Komentarze do “Mury obronne

 1. Obecnie teren widoczny na zdjęciu jest zajmowany przez areszt śledczy i sądy (rejonowy i okręgowy). W tle widać zresztą fragment okrąglaka. Natomiast na miejscu murów przebiega ulica Fosa Staromiejska.

 2. Poprawka do mojej wcześniejszej odpowiedzi: trochę się zapędziłem, sądy nie zmieściłyby się w kadrze, są bardziej po prawej. Na miejscu bastei stoi teraz budynek należący do aresztu śledczego.

 3. Colegium Maius, dalej Teatr im. Wilama Horzycy. Za murami widać „okrąglak”

 4. W miejscu po baszcie Koci Ogon pobudowano budynek który obecnie pełni funkcje Collegium Maius UMK pierwotnie szkoła przemysłowa.

 5. Teraz tu jest dokładnie to samo ale w stanie szczątkowym, schowane przed ludzkim okiem, przykryte innym budynkiem i zapewne dla bezpieczeństwa – otoczone trzymetrowej wysokości murem 😉

 6. Aż trudno uwierzyć… to jest rejon skrzyżowania Piekar i Fosy Staromiejskiej, w tym miejscu zostało pobudowane Collegium Maius UMK. 🙂

 7. Aktualnie mieszczą się efekty braku wyobraźni dziewiętnastowiecznych włodarzy miasta, którzy ‚zabili’ część średniowiecznych murów, baszt i bram, aby poszerzyć przestrzeń życiową miasta.

  Bardziej precyzyjnie: ‚Okrąglak’ nadal stoi, jako i stał na tym zdjęciu (fragment widoczny w prawym górnym rogu), z grubsza w miejscu murów mamy teraz ulicę (Fosa Staromiejska), a po lewej stronie – Collegium Maius i teatr, przy czym ten ostatni raczej nie ‚załapałby’ się już w tym kadrze.

 8. W miejscu widocznej na zdjęciu bastei „Koci Ogon” znajduje się kompleks budynków aresztu śledczego.

 9. Zdjęcie przedstawia północno-zachodni odcinek murów miejskich. Na pierwszym planie baszta Koci Ogon, której relikty możemy oglądać w jednym z budynków aresztu śledczego