plac Rapackiego

01_plac_rapackiego1.jpg
widok na wschodnią pierzeję obecnego pl. Rapackiego, przed połaczeniem ul. Różanej z placem. Wówczas pl. Bankowym. Przebicia dokonano w 1911 r.

02_plac_rapackiego1.jpg

Kolejnym krokiem w kierunku połączenia Bydgoskie Przedmieścia ze Starówką było poprowadzenie tamtędy linii tramwajowej. Mimo oporów ze strony Rady Miejskiej, która dążyła do rozbiórki trzech kamieniczek na osi ulicy Różanej, inż. Ignacy Tłoczek zdecydował się na ich przebicie.

03_plac_rapackiego1.jpg

Jednocześnie opracowano plan wzniesienie w sąsiedztwie kilku nowych dwupiętrowych domów o formach neutralnych nie stwarzających konkurencji zabytkom.

04_plac_rapackiego1.jpg

Tak to wyglądało w latach 60-tych XX wieku

102_plac_rapackiego.jpg

A tak w chwili obecnej…

05_plac_rapackiego1.jpg

Komentarze do “plac Rapackiego

  1. Fantastyczny przeglad prawie 100-letniej historii

  2. Chciałbym wyznać, że z wielką przyjemnością odwiedzam stronę oToruniu.net. Często nawet biorę udział w zabawie rozwiązywania zagadek. Miałem cichą nadzieję, że znajdę Tu odpowiedź na nurtujące mnie pytanie: Gdzie znajdowała się Brama Bydgoska i co znajduje się obecnie w tym miejscu. Niektóre źródła, do których dotarłem Bramą Bydgoską nazywają (według mnie błędnie) Łuk Cezara. Porównując fotografię umieszczoną na stronie http://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/va/fd/a1xn/G5jHzDZTAxvAOOMeUX.jpg z Łukiem Cezara trudno się z tym zgodzić.
    Być może rozwiążecie moją zagadkę. Byłbym wdzięczny.

  3. Tak, tak jest jedna widokówka, na której Łuk Cezara podpisany jest, jako Brama Bydgoska. Brama ta usytuowana była mniej więcej na osi dzisiejszej ul. Kopernika, tam gdzie teraz jest skwerek, na terenie średniowiecznej fosy. Na zdjęciu, do którego zamieściłeś link pokazana jest Brama Nowochełmińska, która znajdowała się na osi ul. Prostej, mniej więcej na przeciwko obecnego WKU. W najbliższym czasie postaram się pokazać Bramę Bydgoską…

  4. Dzięki za szybką odpowiedź. Chciałbym wyjaśnić, że moje wątpliwości dotyczące nazwy przedstawionej na zdjęciu bramy wynikają z podpisu w starym przewodniku po Toruniu. Było tam pokazana podobna brama z podpisem, że jest to Brama Bydgoska. Ale mam jeszcze jedno pytanie. Czy Starotoruńska i Brama Bydgoska to ta sama?

  5. Ja rowniez ciesze sie, ze taka strona istnieje, gdyz jako maly chlopiec zawsze latem przyjezdzalem do Torunia na wakacje. Jestem zakochany w tym miescie, mam duzo wspomnien i kazde zdjecia, ktore tu ogladam sa poprostu super.
    pozdr. z Berlina.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *