Ulica Ignacego Danielewskiego

Do magistratu miasta Torunia.
Prosimy przy budowie nowych ulic jedną z nich nazwać ulicą Ignacego Danielewskiego, popularnego majstra od „Przyjaciela Ludu” w Chełmnie, a następnie redaktora „Gazety Toruńskiej” i „Przyjaciela” w Toruniu, męża, który dla polskości Prus Królewskich, Warmii i Mazur, bardzo wielkie położył zasługi: On nas zastępował na obchodach narodowych w Rapperswylu i jubileuszu J.I Kraszewskiego w Krakowie, mówiąc tam o naszym zmaganiu się z nawałą germańską. On pierwszy użył wyrazu wiec. A będąc gościem u gospodarza p. Szczepańskiego w Lamkowie na Warmii, przemawiał na wiecach, zachęcając tamtejszych rodaków do pielęgnowania języka polskiego, co obecnym tamże nauczycielom się nie podobało, gdyż mówili „my nie potrzebujemy warszawskiego języka”.
Grób jego i małżonki znajduje się na cmentarzu nowomiejskim parafii św. Jakuba w Torunia. Mężowi temu należy się tablica pamiątkowa w kościele św. Jana, gdzie był członkiem dozoru kościelnego.
Słowo Pomorskie, marzec 1922 r.
.

danielewski.jpg

.
(…) Nazwę jednej części ul. Konopnickiej (dawniej Schmiedebergstr) zmieniono na Ignacego Danielewskiego. Wniosek o zmianę nazwy wpłynął od mieszkańców tej ulicy z tego powodu, że po złączeniu dwóch ulic pod jedną nazwą ul. Konopnickiej ostatnia miała podwójne numery domów, co spowodowało różne nieprzyjemności przy doręczania listów itd.(…)
z posiedzenia Rady Miejskiej w dn. 24.05.1922

Komentarz do “Ulica Ignacego Danielewskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *