Zegar, który potrzebuje naprawy

Na Rynku Nowomiejskim stoi na środku dawny zbór ewangelicki, który obecnie służy za cerkiew dla prawosławnych. Zegar na wieży tego kościoła o pełnych godzinach wybija swój czas i niejeden z przechodniów liczy wybijane godziny — raz, dwa itd. dochodzi do sześciu, a tu zegar bije dalej — osiem, dziesięć — mimowoli spogląda się na zegar a wskazówki stoją w pełni na godzinie 6-tej. Lecz nie koniec na tem: za chwilę po małej przerwie zegar bije znowu: raz, dwa… dziesięć, dwanaście i tak dalej w kółko, aż nareszcie po kilku minutach ciągłego bicia maszyneria się zahaczy i przestaje wybijać na pewien czas, dopóki znowu wskazówki nie wejdą na pełną godzinę, wówczas powtarza się ta sama historja. Zainteresowany przechodzień nie mogąc się doliczyć, w końcu przychodzi do przekonania, że tam coś nie jest w porządku. Na dobitkę od pewnego czasu zaprzestano oświetlać tarczę zegara w nocy, zapewne ze względów oszczędnościowych. Ale przynajmniej należałoby naprawić mechanizm.

* * *

Rozwiązania zagadki
Niedawno temu donosiliśmy o „frywolności” zegara na wieży kościoła na Rynku Nowomiejskim, wybijającego godziny, jak mu się żywnie podoba. Przypuszczano, że mechanizm jest zepsuty, tymczasem okazało się, że takie dowolne wybijanie godzin zdarza się tylko w soboty wieczorem i w niedziele rano, przed odprawianemi w tym kościele nabożeństwami prawosławnych. Wobec braku dzwonu na wieży, prawosławni używają dzwonka zegarowego przez uderzanie weń młotkiem. Stąd powstała historja o zepsutym zegarze.
Słowo Pomorskie, wrzesień 1931 r.

Komentarze do “Zegar, który potrzebuje naprawy

  1. Niewiele się w tej kwestii zmieniło. Co prawda zegar nie wybija dziś godzin w nieskończoność ale za to odmierza czas wstecz. Najprościej mówiąc – jest to zegar dla szczęśliwych ludzi 😉

  2. W Toruniu były dwie parafie,cywilna i wojskowa. Po połączeniu w 1924 r siedziba Parafii znajdowała się na Nowym Rynku w Toruniu w zborze ewangelickim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *