Dalsze plany rozbudowy Torunia

Z ostatniego posiedzenia Rady Miejskiej [1937.05.26]

(…)

SZPITAL NA MOKREM

Czytelników naszych informowaliśmy o przejęciu przez miasto lecznicy na Mokrem i urządzeniu tam szpitala miejskiego. We środę Radzie Miejskiej referowano do przyjęcia umowę dzierżawy tego szpitala. Z umowy wynika, że miasto dzierżawi szpital na czas trwania likwidacji ze stowarzyszeniem diakonisek. Dzierżawa obejmuje budynki szpitalne oraz gospodarcze i ogród, 1 ha ziemi i inwentarz szpitalny, przejęty przez miasto za kwotę 14000 zł. Roczny czynsz dzierżaw nu wynosi 4800 zł, płatnych w ratach miesięcznych. Miasto zobowiązuje się opłacać wszelkie podatki i opłaty publiczne od nieruchomości, ruchomości i personelu, z wyjątkiem odsetek od hipotek.
Z dawnej obsługi szpitala pracuje obecnie jeden lekarz asystent, oraz część personelu administracyjnego. Samochód sanitarny zakupiono za kwotę 2000 zł, poza tym zakupiony jeszcze inwentarz za kwotę 18000 zł.
Treść umowy została przez rade miejską przyjęta bez zmian, pp. radni jedynie zalecali ostrożność w inwestowaniu ze względów zrozumiałych.

 

OŚRODEK ZDROWIA – DWORZEC AUTOBUSOWY – MIESZKANIA DLA BEZDOMNYCH

Następnie rozpatrywano sprawę budowy Ośrodka Zdrowia, który ma powstać przy ul. Czarnieckiego i Dekerta. Ośrodek ten postanowiono po krótkiej debacie zbudować kosztem 120000 zł. które uzyskane będą: z zarządu miejskiego, min. opieki społ., Stowarz. Opieki nad Dziećmi, starostwa krajowego i skarbu państwa.
Dalej również postanowiono zamienić teren przy ul. 3 Maja z pp. Gorzechowekim i Schweukgrubem na teren przy ul. Mickiewicza. Nowi właściciela terenu przy ul. Mickiewicza zobowiązali się urządzić tam w ciągu dwóch lat dworzec autobusowy, zastosowany do wymagań ruchu autobusowego w Toruniu.
Prawdziwą bolączką Torunia jest brak mieszkań dla bezdomnych rodzin. Zarząd miejski opracował projekt budowy domków dla tych rodzin, i projekt ten przedstawił radzie miejskiej. W rezultacie rada miejska uchwaliła kosztem około 25000 zł -wybudować 4 domki murowane, mogące pomieścić każdy po 4 rodziny. Domki te staną na Wrzosach.

 

NA KĘPIE WIESEGO POWSTANIE WIELKI OŚRODEK SPORTÓW WODNYCH

W roku bieżącym lotniczy klub sportowy „Sęp” zwrócił się do zarządu miejskiego z propozycją dzierżawy Kępy Wiesego na okres lat 10, za opłatą 600 zł rocznie. Na koszt klubu w pierwszych trzech latach dokonane mają być tam remonty, i za te pierwsze trzy lata klub nie miałby płacić dzierżawy. Klub „Sęp” jednak gwarantuje, że z Kępy Wiesego urządzi nowoczesny wielki ośrodek sportów wodnych dla oficerów i podchorążych lotnictwa z całej Polski. Ośrodek ten byłby również dostępny dla mieszkańców m. Torunia.

 

BLISKO PÓŁ MILIONA ZŁ POŻYCZEK I DOTACYJ

W dalszym toku obrad przyjęto dotacje z Funduszu Pracy w wysokości 70000 zł na budowę ulic, oraz dotacje starostwa krajowego w wysokości 15000 zł na przebudowę ul. Fosa Staromiejska.
Rada miejska dalej postanowiła zaciągnąć z Funduszu Pracy 3 pożyczki na 156 tys. zł, ogółem na urządzenia kanalizacyjne i wodociągowe, oraz 200 000 zł na spłatę zobowiązań, pozostałych z budowy gmachu dyrekcji kolejowej.
Słowo Pomorskie, maj 1937 r.

Komentarz do “Dalsze plany rozbudowy Torunia

  1. Rada Miejska była bardzo pracowita. Niestety pewna część tych planów zrealizowana nie była. Ośrodek zdrowia czynny do dziś mieści się na ulicy Dekerta i Czarlińskiego(nie jak w tekście). Nie powstał też dworzec autobusowy na Mickiewicza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *