Gazownia i zakład wodociągów na Mokrem

Magistrat m. Torunia ogłosił konkurs na sprzedaż dawnej gazowni i zakładu wodociągów na Mokrem. Jak wiadomo, zakładów tych nie używano od czasu włączenia gminy Mokrego w obręb naszego miasta, ponieważ zakłady mokrzańskie nie rentowałyby się przy równoczesnem używaniu zakładów toruńskich.

Ażeby pokryć powiększone zapotrzebowanie gazu i wody, rozszerzono zakłady miejskie przez urządzenie nowych zbiorników oraz instalację jednej nowej pompy pomocniczej na Bielanach. Pomimo suszy tegorocznej i z niej wynikających trudności podołał zakład wodociągów powiększonemu zapotrzebowaniu wody. Z tego powodu zakład mokrzański jest niepotrzebny i miasto zdecydowało się go sprzedać.

Słowo Pomorskie wrzesień 1921
więcej szczegółów

Komentarz do “Gazownia i zakład wodociągów na Mokrem

  1. Piękna wieża.
    Tak samo jak i ta z Bielan ma na szczycie punkt obserwacyjny – dobry widok na przedpole Fortu IV. Mniejsza wysokość w porównaniu z wieżą toruńską świadczy o wysokim położeniu Dębowej Góry w stosunku do reszty miasta (oba zbiorniki wieżowe powinny być na jednej wysokości). Mało bowiem prawdopodobne, by sieci obu wodociągów nie były ze sobą połączone, a w takim przypadku zbiornik niżej położony uległ by przelaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *