Udaremnianie zbrodniczego zamachu.

Nocy dzisiejszej policji udało się przyłapać na gorącym uczynku zakładania min wybuchowych w okolicy zamku Dybowskiego kilku osobników. Dalsze poszukiwania doprowadziły do wykrycia beczek ukrytych w zamku z jakimś podejrzanym materjałem, który, jak następnie orzekli rzeczoznawcy, jest niezwykłej siły dynamitem. Wybuch jednej takiej beczki byłby w stanie obrócić w perzynę pół miasta. Dalsze dochodzenia w toku.
Słowo Pomorskie, lipiec 1925 r.

 *          *          *

 Toruń może spać spokojnie.
W numerze wczorajszym donosiliśmy o udaremnieniu zamachu zbrodniczego na Toruń. Okazało się jednak, że osobnicy, przyłapani na zakładaniu min nie są wcale zamachowcami ani anarchistami, gotującymi zgubę tysiącom ludzi. Okazało się, że są to najpoczciwsi, słonecznie usposobieni ludzie, którzy nie tylko nie zamierzają obrócić Torunia w perzynę, lecz przeciwnie pragną dostarczyć mu niezwykle ciekawego widowiska — pożaru Dybowa, są bowiem pirotechnikami i zajęci byli przygotowaniami do tej niewidzianej przez toruńczyków atrakcji. Co się zaś tyczy beczek z podejrzanym materjałem, okazało się, że to wcale nie jest żaden dynamit, lecz zwykła smoła. Beczki te będą w wieczór Wianków zapalone i łącznie z efektownemi ogniami bengalskiemi stworzą cudowny obraz „pożaru Dybowa”. Mogą przeto toruńczycy spać spokojnie, pewni, że żadne niebezpieczeństwo im nie zagraża, natomiast w dzień Wianków, który niestety został odłożony do przyszłego tygodnia, powinni pośpieszyć nad Wisłę, by ujrzeć wspaniały obraz „pożaru Dybowa”.
Słowo Pomorskie, lipiec 1925 r.

Komentarze do “Udaremnianie zbrodniczego zamachu.

  1. Ach, gdzie ta tradycja się podziała. Została tyko piosenka o tej dziewczynie co „wiła wianki i rzucała je do falującej wody”

  2. „Najpoczciwsi” i „słonecznie usposobieni” pirotechnicy zostali zapewne najpierw prewencyjnie spałowani i posiedzieli 24h. Nic dziwnego, jeśli ktoś myli smołę z dynamitem… 😉 Szkoda tylko, że Dzień Wianków wówczas odwołali…. Może jakby, zamiast w lipcu, tradycyjnie w Dzień Kupały robili, to nie byłoby kłopotów? 😉

  3. Brzmi to jak dowcip o ‚rzetelnej’ informacji nt. rozdawania samochodów, nadanej przez Radio Erewań.. 😉
    Gdyby nie data artykułu, obstawiałbym, że to żart primaaprilisowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *