ul. Okólna róg Kniaziewicza

Tak wygląda budynek obecnie. Trudno podejrzewać, że ma on swoją długą historię…

07070711172.jpg

*

a zaczęło się już na początku XX wieku. W 1917 r, tak się reklamowano:

1917_kaiserhofpark.jpg

.

a wyglądał ten budynek trochę inaczej niż dziś
07070513112_1.jpg

*

W maju 1921 r. „Słowo Pomorskie” pisało:
Nowy klasztor pod Toruniem
Dnia 1 maja odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie klasztoru oo. Redemptorystów w Stawkach pod Toruniem. Zamieniono mianowicie na klasztor dawniejszy hotel „Kaiserhof-Sanssouce”. Poświęcenia dokonał ks. proboszcz Domachowski z Podgórza w obecności przedstawicieli władz cywilnych i wojskowych oraz obywatelstwa miejscowego i licznie zgromadzonej publiczności.

W tym nowym zakładzie kształcić będą oo. Redemptoryści chłopców, którzy mają zamiar poświęcić się Bogu jako kapłani i zakonnicy. Przyjmuje się tylko takich chłopców, którzy już są przygotowani do rozpoczęcia nauk gimnazjalnych, są dziećmi uczciwych rodziców, zdrowi i wykazują przynajmniej średnio dobry postęp w naukach. Dokładniejszych wiadomości w sprawie przyjęcia można zasięgnąć w samym klasztorze.

Nabożeństwa i słuchanie spowiedzi już się rozpoczęły w tym nowym kościółku; tymczasem wstęp otwarty jedynie rano od 6 – 8 i wieczorem również od 6 – 8 a to z powodu prac około przebudowy.

Oby jak najwięcej powstawało takich placówek polsko-katolickich!

.

ale…
(…) Z powodu wzrastającego zapotrzebowania misjonarzy, klasztor w Stawkach okazał się na gimnazjum za szczupły, toteż oo. Redemptoryści rozpoczęli budowę nowego gimnazjum w Toruniu, które już w jesieni bieżącego roku zapewne stanie pod dachem. — Niebawem ma się rozpocząć budowa klasztoru, a kiedyś na miejscu obecnej prowizorycznej kaplicy ma stanąć obszerny kościół pod wezwaniem św. Józefa.

Słowo Pomorskie, wrzesień 1927 r.

.

Budynek zajęło wojsko, a w czasie II wojny światowej…

(…) Pierwszą siedzibą władz organizowanego obozu był Fort XVII. W pierwszej połowie 1940 roku władze obozowe przeniesione zostały z Fortu XVII do dwupiętrowej kamienicy, byłej siedziby 31 PAL, mieszczącej się naprzeciwko Fortu XIII. Budynek ten, znajdujący się przy obecnej ulicy Okólnej, pozostał już do końca istnienia obozu siedzibą komendantury Stalagu XX A. (…)

Marian Rochniński
Pomorze i Kujawy lipiec-sierpień 2000

*

Również obecnie budynek pozostaje w gestii wojska. Nie oparł się, niestety, powszechnej „modzie” na tynkowanie ceglanych murów.

Markcoi & Tryskacz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *