Wiesiołki

Tak sympatyczna z pozoru nazwa, kryła miejsce wykonywania poważniejszych wyroków wydawanych przez miejskie sądy. Teraz trudno teraz zlokalizować tę górkę, ponieważ nie istnieje od lat 60-tych XX wieku, gdyż zbudowano w tym miejscu basen obecnego Technikum Elektronicznego przy ul. św. Józefa. Zwana była również Galgen lub Galgus.
Oto parę przykładowych parę wyroków jakie były tam wykonywane:

18 grudnia 1574r. ostrymi obcęgami szarpano i wpleciono na koło woźnicę z Bydgoszczy, który zamordował niewiastę jadącą do Torunia.

10 czerwca 1661r. ścięto Pawła Stryszka, który kowalowi w Przysieku spalił oborę wraz z bydłem.

8 października 1691r. powieszono Krzysztofa Rösslera i Jana Wanderera, mieszkańców Mokrego, za kradzież popełnioną w Międzychodzie.

19 lutego 1859r. ścięto bandytę, który zabił dwóch chłopców z Górska. Ciało wpleciono w koło, a głowę zatknięto na palu.

.

Jak to wyglądało w praktyce ilustruje poniższa rycina.
trsty.jpg

 

 

Komentarze do “Wiesiołki

  1. A tłok na tej Wiesiołkowej Górce, że ho, ho! Szczęśliwie żadnej kobiety tam nie widać, najwyraźniej niewiasty były ówczas uczciwe, skromne i cnotliwe 🙂
    Poza tym wydaje mi się, że kara była często nieadekwatna do winy, rozumiem, że za kradzież można było łapkę obciąć czy oczko wyłupić ale żeby od razu wieszać lub ścinać i jeszcze zezwłok ku potępieniu na widok publiczny wystawiać ..?? A czy wie ktoś może jakiego strasznego czynu należało dokonać żeby zasłużyć sobie na karę miażdżenia jąder, bo i taką tu widzę ..? 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *