Pomnik Chopina – pomysł nie najnowszy

W Toruniu stanie pomnik Chopina

Z inicjatywy zarządu okręgu pomorskiego kół śpiewackich powstał pod protektoratem wojew. pomorskiego p. Młodzianowskiego i pod przewodnictwem honorowym prezydenta miasta p. Bolta komitet w celu wzniesienia pomnika Chopina w Toruniu. Pomnik ten stanąć ma w parku miejskim; płaskorzeźbę wykona artysta – rzeźbiarz p. Zelek podług projektu profesora krakowskiej akademji sztuk pięknych Polkowskiego. Koszty wzniesienia pomnika pokryte zostaną ze składek członków kół śpiewackich okręgu pomorskiego, a nie wątpimy, że i szeroki ogół obywatelstwa przyczyni się chętnemi datkami do urzeczywistnienia tak zbożnego dzieła.

Odsłonięcie pomnika projektowane jest w dn. 27. maja 1928 r. podczas kongresu śpiewackiego jaki się wówczas w Toruniu odbędzie.

Jeżeli dzieło to dojdzie do skutku, to będzie to już obok pomnika Moniuszki drugi w Toruniu pomnik, wzniesiony staraniem organizacyj śpiewaczych Pomorza drugiemu z kolei wielkiemu mistrzowi tonów.

Słowo Pomorskie, listopad 1927 r

Komentarze do “Pomnik Chopina – pomysł nie najnowszy

  1. Ciekawe czy udało się ten projekt zrealizować ? Jeśli tak to jak wygladał pomnik i jakoe były jego losy?

  2. Ostatnio moda na pomniki może ktoś ponownie wyjdzie z inicjatywą postawienia takiego pomnika w Toruniu

  3. Właśnie nie dawno był taki pomysł… Tylko pytanie! Co Chopin miał z Toruniem wspólnego? Był, owszem – parę godzin na wycieczce spędzając lato w Szafarni…

  4. Toruń to jedno z nielicznych MIAST w których bywał Chopin (oczywiście polskich). Ten wielki kompozytor, to nr 3 najpopularniejszych Polaków w świecie. Czy to nie jest wystarczający argumentr, aby tak jak w Szanghaju, stanął w Toruniu Jego Pomnik? Skoro na Rynku Nowomiejskim stoi złomowisko- pamiątka po kręceniu filmu, którego prawie nikt nie zna, a Oscara nie dostał?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *