Gdzie Loża masonerji?

Przy ul. Kopernika 5 zniknęła tablica żydowsko-masońskiej Loży. Jest to b, prosty sposób uspokojenia opinii publicznej, ale ciekawi jesteśmy, co się stało z Lożą?
W czasie, gdy ogólny brak mieszkań jest klęską społeczną, oburzajacem jest, aby tolerowano zajmowanie całego 2 piętrowego budynku na cele konspiratorskie i najczęściej antypaństwowe kryjącego się przed światłem dziennem żydostwa.

Miarodajne czynniki może zechcą rzecz wyświetlić?

J. G., obywatel m. Torunia.
Słowo Pomorskie, luty 1924

*

W sprawie loży masońskiej przy ul. Kopernika

Powołując się na artykulik, zamieszczony w „Słowie Pomorskiem” z 20 lutego (nr 42) pod rubryką „Wolne głosy”, pt „Gdzie loża masonerji” upraszam Szanowną Redakcję o sprostowanie jak następuje: Przy ul. Kopernika 5 nigdy loża masonerji się nie mieściła, natomiast prawdą jest, że znajdowała się w wymieniona pod nr 7 i od przeszło półtora roku zlikwidowana, a ubikacje zajęte przez oficera Wojsk Polskich na mieszkanie.
Zarazem nadmieniam, iż loża masonerji zajmowała li tylko cztery pokoje na parterze, a nie jak obywatel Torunia podaje, cały dwupiętrowy dom.
Wnioskuję z Jego twierdzeń, że obywatel Torunia (autor artykułu) musi być obywatelem toruńskim od niedawna, ponieważ każdy stary obywatel zna starego obywatela przy ulicy Kopernika pod nr 5 i wie z całą pewnością, że nie cierpiałby takiej loży w swoim domu.
F. P. obywatel m. Torunia

.

Właścicielem kamienicy przy ul. Kopernika 5 (obecnie 7) był Franciszek Pałkowski, sekretarz Wydziału Bezpieczeństwa Publicznego, Magistratu m.Torunia

ul. Kopernika 9 (dawniej 7)
070724_-1.jpg

Komentarze do “Gdzie Loża masonerji?

  1. Loża była w końcu konspiracyjna czy jawna, z tablicą na ścianie kamienicy?

  2. Jak widać po tej polemice prasowej, to za bardzo konspiracyjne loże (w tym okresie) nie były. Zresztą w książkach adresowych figurują, a i prasa podawała adresy łącznie z nazwiskiem Wielkiego Mistrza i ilością braci…

  3. Konspiracyjne, to skrót myślowy. Jawne co do miejsca, ale prowadzące konspiracyjne działania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *