Nowy most w Toruniu prosi o nazwę

Ankieta „Słowa Pomorskiego”

006-most drogowy_1934.jpg

Po pięciu latach oczekiwania zbliża się coraz bardziej chwila oddania do publicznego użytku nowego mostu toruńskiego. Uroczyste otwarcie nowego mostu nastąpić ma najpóźniej w końcu czerwca br

Po przerwie zimowej montuje się kraty poręczowe i układa granitowe krawężniki. W najbliższych dniach jedna z firm górnośląskich zacznie pokrywać jezdnię kostką drewnianą. Nowy most, jako arteria komunikacyjna posiada cały szereg cennych zalet. Szeroka jezdnia dwukierunkowa jest w środku przedzielona torami tramwajowymi. Obustronne chodniki o szerokości ok. 3 m są bardzo wygodne. Krata poręczowa wygląda filigranowo. Piękna będzie przechadzka po lewym brzegu Wisły: z jednej strony widok na sylwetkę Torunia, po drugiej stronie na tonącą w zieleni, Kępę Bazarowa.

Zanim jednak nastąpi otwarcie mostu, należy załatwić sprawę jeno nazwy.
Nowy most jest chlubą Torunia i całego Pomorza. Słusznym jest, żeby w wyszukaniu nazwy dla nowego mostu toruńskiego wzięły udział jak najszersze rzesze mieszkańców Torunia i Pomorza. Opierając się na tych przesłankach redakcja „Słowa Pomorskiego” postanowiła zwrócić się w sprawie nazwy dla nowego mostu do swoich Czytelników.
Redakcja „Słowa Pomorskiego”, w drodze rozmów z wybitnymi znawcami Pomorza i jego dziejów, zebrała kilkanaście najcelniejszych propozycji na nazwę dla nowego mostu. Nie zostały wzięte pod uwagę nazwiska osób współczesnych, jeszcze żyjących, chociażby zasłużonych dla sprawy Polski i Pomorza. Czytelnicy nasi znajdą, w poniższym kuponie dwanaście wybranych nazw dla nowego mostu, oraz wolne miejsce na ewentualne wpisanie własnych propozycji. Kupon zawiera wszelkie objaśnienia.

kupon.jpg

Czytelników naszych prosimy o wzięcie jak najliczniejszego udziału w plebiscycie i o rychłe przysłanie odpowiedzi. W piątek, dnia 23 marca 1934 r. o godz. 18-ej, zamkniemy przyjmowanie odpowiedzi na ankietę i specjalna komisja w składzie: mecenas dr Paweł Ossowski z Torunia, p. mec Doerfferowa oraz p. major Ławniczak zajmie się obliczeniem wyników ankiety. Premie książkowe przyznane zostaną przez komisję tym osobom, które przewidzą, która nazwa uzyska największą liczbę głosów oraz podadzą najbliższą rzeczywistości liczbę głosujących. Jako nagrody wyznaczone zostały przez Wydawnictwo „Słowa Pomorskiego” następujące książki, każda w pięknej oprawie i ze stosownym napisem: Kucharski, „Myśli z pism Sienkiewicza”, Kraszewski „Historia o Januszu Korczaku i o pięknej Miecznikównej”, Ossendowski „Wśród Czarnych”, Zaleski „Pływanie”, Jakubski „Kraina Słońca”, „Pamiętniki Jana Chryzostoma Paska”, „Gruzja”, Makuszyński i inne.

W głosowaniu wzięło udział 1336 osób. Rozdział głosów na poszczególne nazwy:

Most Kopernika 994
Most Wolności 53
Most Bolesława Chrobrego 49
Most Tramwajowy 22
Most Grunwaldzki 20
Most Mestwina 18
Most Polski 9
Most Warmijski 5
Most Świętopełka 3
Most Wielkomiejski 1
Most Jagielloński 1
Most Króla Olbrachta 0
własne propozycje (różne nazwy) 155
głosów nie ważnych 6
SUMA: 1336

Inne nazwy zgłoszone przez uczestników ankiety. Często proponowano nazwiska monarchów polskich: Sobieskiego, Kazimierza Wielkiego, Mieczysława I i Zygmunta III. Wśród pozakonkursowych propozycji powtórzyła się nazwa trafną, mianowicie „Most 700-lecia”. Inne propozycje to: Most ks. Skorupki, Sienkiewicza, św. Barbary, Kościuszki, Poniatowskiego i marszałka Focha, Błękitny, Podgórski, Zgody, Niepodległości, Antyżydowski, Wyzwolenia, Nowy, Dybowski, Zamkowy, Józefa Wybickiego, Ignacego Danielewskiego, gen. Zagórskiego, Młodych Narodowców, Wiślany, Marszałka Polski, Traugutta, Napoleona, Pomorski, Bartosza Głowackiego, Krzywoustego, Odrodzenia, Narodowy, Zmartwychwstania, Triumfu, 10-lecia, Zwycięstwa, Uciemiężonych, Kaszubski, 18 Stycznia, Podgórsko-Toruński, Szopena, Łączności, św. Wojciecha i 3 Maja, Pokoju, królowej Wandy, Paderewskiego, Kwitnącej Polski, Świętojański, Trzech Koron, św. Jadwigi, Powstańców Styczniowych, Wojewody Łaszewskiego, Piastowski, Zesłańców Syberyjskich, Miejski, Jubileuszowy, Chrystusa Króla i N. P. Marji.

Czytelnikom Naszym dziękujemy serdecznie za liczny udział w ankiecie i wyrażamy przekonanie, że nowy most toruński niebawem otrzyma nazwę „Mostu Kopernika”, nazwę, którą ochrzciła go już opinia publiczna Torunia i Pomorza.

wg. Słowa Pomorskiego 18 – 25 marca 1934 r.

Ówczesne sanacyjne władze państwowe, nie licząc się ze zdaniem opinii publicznej nazwały most im. J. Piłsudskiego. W Polsce Ludowej most był bezimienny. Po 1989 roku ojcowie miasta, nie bawiąc się w niuanse z przed 55 lat, przywrócili „urzędową” nazwę mostu.

Komentarze do “Nowy most w Toruniu prosi o nazwę

  1. Do końca tez nie pojmuję dlaczego Marszałek Piłsudski nie był (nie jest)
    popularny w Toruniu.

  2. Mam wrażenie, że bardzo niewielu mieszkańców Torunia wie, że most drogowy w momencie budowy w większej części wcale nie był nowy. By go zbudować zdemontowano inny (dziś zapomniany) most na Wiśle w Opaleniu koło Kwidzyna. Przęsła toruńskiego mostu są więc z odzysku. Rozbiórka mostu w Opaleniu pogłębiła gospodarczy zastój tamtej okolicy po ustaleniu granicy wzdłuż Wisły i do dziś jest odczuwalna. Więcej na ten temat:
    http://www.ruciane-nida.org/kmk/viewtopic.php?t=571

  3. Mieszkańcy Torunia (interesujący się historią swego miasta) doskonale znają pochodzenie metalowej konstrukcji mostu, jak również powody jego przeniesienia…