Pomnik Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej

W styczniu 1920 r. zaraz po przejęciu miasta przez władze polskie przystąpiono w Toruniu do tworzenia katolickiego duszpasterstwa garnizonowego. W tym celu zaczęto przystosowywać niemiecki wojskowy zbór ewangelicki znajdujący się na placu św. Katarzyny do wymogów liturgii katolickiej i realizacji nowych zadań duszpasterskich. We wnętrzu kościoła wybudowano nowe ołtarze, wykonano wiele rzeźb i polichromii. Oprócz wnętrza starano się nadać polski i katolicki charakter otoczeniu kościoła. Od strony północnej wbudowano w korpus kościoła monumentalny ołtarz polowy, a od zachodu przed głównym wejściem do świątyni ustawiono pomnik Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej o jednoznacznym ideowo-patriotycznym przesłaniu. Inicjatorem wzniesienia pomnika był dziekan wojskowy ks. prałat Sienkiewicz, autorem zaś Ignacy Zelek (1894-1961), który przybył do Torunia w 1920 r. zaraz po ukończeniu wydziału rzeźby u prof. Konstantego Laszczki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Razem ze swym starszym kolegą Wojciechem Aleksandrem Durkiem, wynajęli pracownię przy ul. Sienkiewicza 2 i wespół wykonywali rzeźby i pomniki, głównie o tematyce sakralnej, przeznaczone dla licznych kościołów i nekropolii pomorskich.

09a Matka_Boska.jpg Pomnik przedstawiał Matkę Boską trzymającą na ręku małego Jezusa. Maria przedstawiona była jako kobieta szczupła, średniego wzrostu z malującą się na jej obliczu godnością i skupieniem. Głowę miała zwróconą nieco w prawo i lekko pochyloną ku przodowi w kierunku Dzieciątka. Ubrana była w sukienkę przewiązaną w pasie grubym sznurem. Całą postać okrywał płaszcz z rodzajem kołnierzyka zapiętego pod szyją. W prawej ręce Matka boska trzymała berło zakończone lilijką, symbolem władzy królewskiej. Na lewej ręce opartej na biodrze trzymała małego Chrystusa. Dzieciątko wpatrzone było w trzymane przez siebie jabłko, kolejny symbol władzy. Nogi Jezusa były skrzyżowane i przylegały do brzucha matki. O lewą nogę Marii oparta była tarcza, na której widniał polski orzeł w koronie. Matka Boska stała w lekki kontrapoście, przez co prawa noga zaznaczona była niewielkim wysunięciem kolana do przodu. Stopa prawej nogi do polowy wystawała poza sześcienny cokół, na którym widniał napis: KRÓLOWO KORONY POLSKIEJ BŁOGOSŁAW NAM. Cokół, na którym stała rzeźba, był elementem wieńczącym trapezowaty wysoki pylon, który stał na kwadratowej bazie, przechodzącą w trzystopniową podstawę. Całość otoczona była dobrze utrzymanym kwietnikiem.
Pomnik, wykonany przez Zakład Kamieniarsko-Rzeźbiarski Bolesława Kuczyńskiego z Torunia, odsłonięty został 3 maja 1927 r.
W pierwszych dniach II wojny światowej okupant usunął pomnik, który do tej pory nie powrócił na swoje miejsce.
Krzysztof Kalinowski

Oświetlenie pomnika Matki Boskiej
Z inicjatywy dziekana wojsk. ks. prał. J. Sienkiewicza przed paru dniami ustawione zostały po obu stronach pomnika Królowej Korony Polskiej, na placu przed kościołem garnizonowym, latarnie z lampami gazowemi. Koszty ustawienia, jak i oświetlenia w przyszłości, ponosi magistrat m. Torunia. Ten od zmierzchu do wczesnego ranka płonący ogień przed statuą N. Panny służyć będzie dowodem, jak wielką czcią otacza głęboko religijna ludność m. Torunia Królowę Korony Polskiej obok tego zaś te dwie latarnie więcej na pl. św. Katarzyny przyczynią się wydatnie do zwiększenia dość skąpego dotąd oświetlania tego placu.
Słowo Pomorskie listopad 1927 r.

Komentarz do “Pomnik Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej

  1. i z tego co widzę , będzie stał tam znowu chyba….. cokół się już buduje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *