Rozbudowa sieci kanalizacyjnej

Uwagę przechodniów na ul. Wodnej, Odrodzenia i 3-go Maja zwracają obecnie prowadzone tam, jak widać, na wielka skalę prace ziemne, Rozkopano te ulice na znacznej przestrzeni, pobudowano jakieś szopy i szałasy a wokół uwijają się liczni robotnicy.
Obecnie w tem miejscu dokonywane są prace nad budową kolektora kanalizacyjnego. Jest to wielki przewód kanalizacyjny, do którego zbiegać się będę przewody kanalizacyjne z całego Mokrego. Jest to jeden z etapów wykonania wielkiego planu skanalizowania Mokrego, które dotychczas tylko częściowo posiada kanalizację.
Kanał główny (kolektor) tzw. jajowy o przekroju 1,40 m. na 0,80 m. a długości 1066 m przebiegać będzie od ul. Odrodzenia aż do ul. Wybickiego. Na razie wykonany będzie na przestrzeni do ul. Podgórnej. W miarę posiadanych funduszów dalsze prace prowadzone będą na przyszły rok.
Od ul. Odrodzenia kanał ten łączy się przez ul. św. Jerzego i Matejki z głównym odpływem i zakładem oczyszczającym na Rybakach.
Prace są prowadzone z funduszów, uzyskanych z subwencji 100.000 zł. na zatrudnienie bezrobotnych a na materiały czerpie się fundusze z sum budżetowych, przelanych na ten cel do budżetu wodociągów i kanalizacji uchwałą Rady Miejskiej z dnia 16 bm. Zatrudnia się obecnie przy tych pracach około 400 bezrobotnych a po zakończeniu budowy mostu zatrudnieni tam zostaną także i pracujący obecnie przy moście robotnicy.
Praca idzie dość powolnie a to ponieważ wobec ograniczonych sum na robociznę pracujący tam robotnicy zarabiają zaledwie 5 do 8 zł. tygodniowo, a wielu z nich ma przecież na utrzymaniu całe rodziny. Niedostateczne odżywianie się powoduje, że praca tych robotników jest mniej wydajną, niż byłaby w warunkach normalnych.
Słowo Pomorskie, sierpień 1933 r.

Komentarze do “Rozbudowa sieci kanalizacyjnej

  1. Ładny opis działań interwencyjnych i smutny ciąg przyczynowo-skutkowy – słabo pracują bo mało jedzą, mało jedzą bo mało zarabiają, mało zarabiają bo mało kasy, mało kasy bo jest kryzys. Ciekawe ile poszło na materiały (w sensie: czy więcej niż na ludzi)?

  2. Chociaż kłopotów nie brakowało dobrze, że odrabiano braki cywilizacyjne.
    Przyłączanie dawnych wsi jak Mokrego to też kłopoty ale ranga Torunia rosła.
    Na pewno to kwestia lat ale Złotoria, Lubicz, Grębocin i inne okoliczne wsie zostaną wchłonięte nawet mimo spadku liczby mieszkańców Torunia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *