22 kwietnia 2010
Wieża wodna w Miasteczku Garnizonowym
Wraz z rozbudową zespołu koszarowego zwanego Barackenlager, otaczającego toruński poligon, postanowiono zadbać o to, by stacjonujący tam żołnierze mieli łatwy dostęp do bieżącej wody. Aby sprostać temu zadaniu, na usypanym pagórku zbudowano wieżę wodną, zapewniającą odpowiednie ciśnienie w rurach doprowadzonych do każdego baraku osiedla.
Pierwotnie woda do zbiornika dwupiętrowej, ośmiokątnej wieży dostarczana była za pomocą pompy napędzanej siłą wiatru. Na starych pocztówkach doskonale widać wiatrak górujący nad dachem budynku.
Zdjęcie z początku XX wieku
.
Barackenlager wraz wieżą wodną
.
Z czasem siłę wiatru zastąpiono energią elektryczną, a wieżę rozbudowano, wstawiając do jej wnętrza jeszcze dwa zbiorniki. Aby zachować charakterystyczną dominantę, na szczycie budynku zamiast wiatraka, umieszczono wieżyczkę zegarową z czterema tarczami.
W takim kształcie wieża przetrwała do początku XXI wieku, przez wiele lat służąc wojsku. Jeszcze w 2008 roku zachowana była wieża zegarowa z mechanizmem. Niestety niedawno ktoś podpalił dach budynku i dziś po zegarach nie ma nawet śladu. Sam budynek stał się miejscem spotkań okolicznej młodzieży zamieszkującej zaadaptowane na mieszkania dawne baraki koszarowe.
Adam Kowalkowski
.
.
Wieża w kwietniu 2008
.
.
Ten sam budynek dwa lata później
.
.
Wieżyczka zegarowa z zachowanym mechanizmem 2008 r.
.
.
Wieżyczka zegarowa
.
.
Listwa wodowskazu 2008 r. – dziś jej już nie ma
.
.
Zrujnowany parter wieży
.
.
Wypalone wnętrze drugiej kondygnacji
.
.
Pozostałości wieżyczki zegarowej
.
.
Dwa nowsze zbiorniki wodne
.
.
Główny zbiornik wodny
Piękna i użyteczna to budowla i powinna zostac ocalona.Jest to swiadectwo kultury materialnej czasów które mineły.
niestety jak wszystko co nie zostało kupione lub nie ma właściciela niszczeje w Toruniu